By pamięć o babci nie zginęła

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:48
"Miła, padnij" - tak krzyknęła "Cyganka" do Teresy Lewtak-Stattler i może tym poleceniem uratowała jej życie w Powstaniu Warszawskim. Dziś, filmowo o "Miłej" opowiada jej wnuczka.
Audio
  • "Wnuczka swojej babci" - reportaż Olgi Mickiewicz (Na cztery ręce/Czwórka)
By pamięć o babci nie zginęła
Foto: Wiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/CC

"Miła, padnij!" to filmowy portret zmarłej w 2009 roku Teresy Lewtak-Stattler ps. "Mirka", "Miła" - 15-letniej uczestniczki Powstania Warszawskiego i zamachu na Emila Brauna. Teresa Lewtak - Stattler była więźniem obozu Oberlangen, a po wojnie - dyrektorem polskich Domów Towarowych "Centrum", Warszawianką Roku 1977, odznaczoną m.in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej.

Wnuczka "Miłej", Maja Baczyńska nie chciała, by pamięć o jej babci zginęła. Chce, żeby wartości, którymi kierowała się Teresa Lewtak Stattler, przetrwały próbę czasu.
Maja wraz z przyjaciółmi i rodziną nakręciła film dokumentalny o losach swojej babci. Chciała też, aby dokument obejrzało jak najwięcej widzów. Do tego potrzebowała jednak pieniędzy. Chciała wydać film na DVD. Fundusze udało się je zdobyć dzięki pomocy anonimowych internautów, portalowi wspierającemu crowdfunding i żołnierzom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Olgi Mickiewicz "Wnuczka swojej babci".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia o Powstaniu Warszawskim.

(pj)


Czytaj także

Śląsk Wrocław odwiedza szkoły

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 14:35
We wrocławskiej szkole dużo emocji przed spotkaniem z idolami. Uczniowie z wypiekami na twarzach czekają na Waldemara Sobotę i Roka Elsnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowa legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:07
O tym, ile radości sprawia tworzenie czegoś dla innych, przekonują bohaterki reportażu Grażyny Wielowieyskiej "Cyfrowa baśń", czyli uczennice VI klasy Zespołu Szkół w Konstancinie-Jeziornej, które piszą bajki po angielsku i zamieszczają je w internecie.
rozwiń zwiń