"Zamknięta trumna". Hercules Poirot powraca w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 16:05
Nowa powieść Sophie Hannah to swoisty hołd, złożony twórczości Agathy Christie. Czy "Zamknięta trumna" ma szansę stać się "klasykiem" na miarę "Morderstwa w Orient Expressie"?
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o książce "Zamknięta trumna" autorstwa Sophie Hannah (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/LightStargod

Czytaj także
Barack_Obama 663.jpg
"Rezydencja", czyli wszystkie sekrety Białego Domu

Rodzina Agathy Christie wydała Sophie Hannah specjalną zgodę na publikację ciągu dalszego przygód Herculesa Poirot, a ta postanowiła, jak przyznaje Michalska utrzymać konwencję klasycznego kryminału w stylu retro. - Sophie Hannah pisze książki psychologiczne oraz kryminały. Przede wszystkim jest jednak ogromną fanką Agaty Christie, a jako nastolatka przeczytała podobno wszystkie jej książki, choć to mało możliwe... - mówiła Kinga Michalska.

Przekonywała, że w książce Hannah nie brakuje widocznego nawiązania do "zasad", których w swoich historiach wierna była Christie. - Zbrodnia nie jest tu opisywana realistycznie, a "higienicznie". Akcja skupia się na śledztwie i jest prowadzona wstecz, by czytelnik mógł - teoretycznie - odgadnąć, kto jest winny. Jest ciekawa intryga, a śledztwo prowadzone jest przez genialnego detektywa, który dopiero na końcu ukazuje jego roztrzygnięcie - wymieniała Michalska w Czwórce.

Kinga Michalska Rzecz dzieje się w 1929 roku w Irlandii, gdy hrabina Playford wydaje przyjęcie i wygłasza zgromadzonym gościom, wśród których oczywiście jest m.in. Hercules Poirot, że zmienia testament na rzecz swojego sekretarza, który jest śmiertelnie chory. Ten zostanie zamordowany jeszcze tej nocy…

Co łączy Sherlocka Holmesa i Herculesa Poirot i czy Sophie Hannah dorównała swoją książką niekwestionowanej mistrzyni kryminału? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury) 

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 11.35

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tajemnice Manhattanu". Intryga, od której nie ma ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 12:25
Jak opowiadała w Czwórce Kinga Michalska, dzięki książce "Tajemnice Manhattanu" czytelnik zanurza się w mroczny klimat wielkomiejskiej, pełnej tajemnic ulicy i w intrygę, z której nie sposób się wyplątać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Meryl Streep. Znowu ona". Droga do aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 16:13
O Meryl Streep powiedziano już bardzo wiele. Ale - jak się okazuje - nie wszystko. - Michael Schulman poszedł nietypową drogą i opisał aktorkę taką, jakiej nie znamy - mówiła Kinga Michalska, znawczyni literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn, XIX wiek i arystokratyczna intryga

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 15:18
To przez taką właśnie wiktoriańską atmosferę londyńskiej dzielnicy Belgravia prowadzi nas nowa powieść Juliana Fellowesa. A opowiada nam o niej, jak zwykle, Kinga Michalska, znawczyni i miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń