Sweter w popkulturze. Nie tylko Kurt Cobain i Bridget Jones

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 15:00
Jednym kojarzą się z grungem, innym z "Bridget Jones", jeszcze innym z... poezją śpiewaną i studentami polonistyki. - To ciekawe zestawienie: Nirvana i Stare Dobre Małżeństwo, ale przedstawiciele obu subkultur uczynili ze swetra swój znak rozpoznawczy - mówi Anna Cygankiewicz z Teatru Ochoty.
Audio
  • Kultowe swetry? Najpopularniejsze modele w popkulturze (Stacja Kultura/Czwórka)
18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy dzień Brzydkiego Swetra. Bridget Jones jest jedną z tych kobiet, która rozsławiła sweter w popkulturze
18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy dzień Brzydkiego Swetra. Bridget Jones jest jedną z tych kobiet, która rozsławiła sweter w popkulturzeFoto: PAP/Photoshot/Universal Pictures

Czytaj także
iris apfel 1200 pap.jpg
Iris Apfel. "Uwielbiam być ubrana jak... własna kanapa"

Sweter zaznaczył swoją obecność także w historii grupy Moloko. Znajomość Róisín Murphy i Marka Brydona rozpoczęła się od pytania "do you like my tight sweater?", później ten zwrot stał się tytułem debiutanckiej płyty zespołu. - Na naszym polskim podwórku tę część garderoby w tekstach uwzględnili m.in. Ten Typ Mes i Pidżama Porno. A w numerze Paktofoniki "Ja to ja" Magik wyznaje, co sądzi o swetrach z anilany - opowiada Mateusz Tomaszuk, dziennikarz muzyczny Czwórki.  

W audycji, sprawdzamy też co wspólnego mają swetry z tradycją Bożego Narodzenia i opowiadamy o popularnej amerykańskiej aktorce, której kolekcja swetrów podbiła serca fashionistek. 

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Material przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 11.43

kul/jsz

Czytaj także

Międzywojnie. Rewolucja w branży "beauty"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 18:00
- Gama kosmetyków w międzywojniu nie była tak szeroka jak dziś, ale Polki miały w czym wybierać. Wiodącą marką był "Śnieg Tatrzański" oferujący kremy pielęgnacyjne, szampony i pudry. W użyciu były także farby do włosów oraz... środki do depilacji - mówi Katarzyna Pytkowska, rektor Wyższej Szkoły Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs kroju i szycia. Zaprojektuj życie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
- Maszynę do szycia obsługuje się intuicyjnie i z radością. Widać to wśród uczestników kursów kroju i szycia, którzy rozpoczynając przygodę z igłą i nitką zmieniają swoje życie - przekonuje Jan Leśniak (projektant i autor książki "O szyciu. Prosto, kreatywnie, modnie".
rozwiń zwiń