Podwójne salto. Dekonstrukcja Zbigniewa Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 16:00
- To, co szczególnie ujmuje w tej biografii to podwójne mierzenie się z legendą. Z jednej strony mamy do czynienia z dekonstrukcją mitu, z drugiej - wnikliwy portret bohatera tragicznego - o książce "Cybulski. Podwójne salto" opowiada Kinga Michalska.
Audio
  • "Cybulski. Podwójne salto". Czego dowiemy się o polskim Jamesie Deanie? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska na planie filmu Do widzenia, do jutra w reżyserii Janusza Morgensterna
Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska na planie filmu "Do widzenia, do jutra" w reżyserii Janusza MorgensternaFoto: TVP/PAP

Kinga Michalska W biografii Cybulskiego Dorota Karaś przywołuje nieznane fakty dotyczące dzieciństwa aktora. Wychowywał się on w dworku ziemiańskim, a okulary nosił nie dla mody, tylko z powody wady wzroku

Autorką książki jest Dorota Karaś. - Ma wszystkie cechy dobrego biografa. Talent, cierpliwość i detektywistyczne zacięcie. Jest z zawodu reporterką i to widać w "Podwójnym salcie" - przekonuje romówczyni Michała Piwowarka.

Karaś jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

Czy udało się jej znaleźć odpowiedź?

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 11.40

kul/kd

Czytaj także

"Diabelski owoc" - kryminał na kulinarną nutę

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 14:23
- Tę ksiażkę trzeba czytać mając coś pysznego pod ręką, bo bohaterowie bez przerwy mówią o jedzeniu, przyrządzają potrawy, prowadzą śledztwa w otoczeniu różnych akcesoriów kulinarnych - mówi Kinga Michalska o książce "Diabelski owoc".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Istota zła" - w tej książce wieje chłodem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:52
Luca D’Andrea, na co dzień nauczyciel w gimnazjum, podbił w 2016 roku światowe rynki księgarskie swoim thrillerem "Istota zła". - To był hit targów książki w Londynie, choć jej autor jest debiutantem - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń