Dzieci. Najlepsi eksperci od sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:41
Jak przekonywały Czwórkowe rozmówczynie Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinnicka, współautorki platformy "Spotlight Kids", promującej sztukę współczesną wśród dzieci - ludzi od zwierząt różni to, że każde doświadczenie jest formujące, a szczególnie w przypadku dzieci.
Audio
  • Spotlight Kids - otwiera dzieci na świat sztuki współczesnej (Stacja Kultura/Czwórka)
Czym skorupka za młodu nasiąknie... nigdy nie jest za wcześnie na kontakt dzieci ze sztuką
Czym skorupka za młodu nasiąknie... nigdy nie jest za wcześnie na kontakt dzieci ze sztukąFoto: https://pixabay.com/pl/users/qimono-1962238 (domena publiczna)

W Polsce edukacja artystyczna wśród dzieci jest jeszcze w powijakach, jednak są już pewne instytucje, szczególnie te zajmujące się sztuką współczesną, które mają coraz bogatszą ofertę dla dzieci w wieku od przedszkolnego do licealnego. - W szkołach program nauczania jest niestety ciągle zbyt sztywny, a na sztukę trzeba mieć przede wszystkim czas - wyjaśniały Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinnicka. 

Sprawdź także:
książki dziecięce 1200x660.jpg
Dobre książki dla dzieci. Rozpalają wyobraźnię

Ich projekt "Spotlight Kids", który w ciagu kilku lat stał się̨̨ wyjątkowym ponadinstytucjonalnym wydarzeniem skupiającym młodych odbiorców sztuki współczesnej, obejmuje dzieci bardzo różne oraz angażuje do współpracy rodziców. Jego założeniem jest zapewnienie dzieciom bezpiecznej przestrzeni do eksperymentowania, otwarcie ich na swobodne tworzenie oraz wykształcenie świadomych odbiorców kultury. - Dzieci nie mają żadnych założeń. Nie zakładają, że sztuka współczesna może być trudna - mówiły ekspertki.

W rozmowie z Michałem Piwowarkiem opowiadały także, jakich artystów zapraszają do współpracy, jaki jest klucz do rozmawiania z dziećmi o sztuce oraz co najbardziej we współpracy z najmłodszymi zapadło im w pamięć.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinnicka (Spotlight Kids)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/kul

Czytaj także

W 2017 roku sztuka będzie jak najbardziej pop

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 15:28
19 wystaw w Polsce i na świecie, 350 warsztatów edukacyjnych, projekty angażujące publiczność, performance - 2016 rok był bardzo dobry dla warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej - mówiła w Czwórce jego dyrektorka Małgorzata Ludwisiak. A co nas czeka w sztuce współczesnej w roku 2017?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domena publiczna. Co wolno nam ściągać z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 12:53
- Domena publiczna to wszystkie te utwory, zasoby kultury, co do których nie ma wątpliwości, że możemy z nich korzystać w dowolny sposób - tłumaczyła Ewa Majdecka z Centrum Cyfrowego.
rozwiń zwiń