Grabowski jako Jesienin. Jak spowiada się chuligan?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 12:43
Po 25 latach znany aktor powraca do twórczości jednego z najbardziej niezwykłych rosyjskich poetów. - To, że po ćwierć wieku pozstanowiłem znów zinterpretować te wiersze, to wynik mojej wielkiej miłości do Jesienina, która trwa od czasów nastoletnich - opowiada Andrzej Grabowski.
Audio
  • Aktor Andrzej Grabowski o tym, co łączy go z rosyjskim "poetą przeklętym" - Siergiejem Jesieninem (Stacja Kultura/Czwórka)
Andrzej Grabowski postanowił zmierzyć się z człowiekiem legendą  Siergiejem Jesieninem. To wszystko na deskach warszawskiego Teatru Polonia
Andrzej Grabowski postanowił zmierzyć się z człowiekiem legendą – Siergiejem Jesieninem. To wszystko na deskach warszawskiego Teatru PoloniaFoto: Kasia Chmura

Andrzej Grabowski "Spowiedź chuligana" to także rozmowa między młodym a dojrzałym Grabowskim. Bo choć Jesienin przemawiał do mnie na każdym etapie życia, to jednak teraz czytam go trochę inaczej

W spektaklu "Spowiedź chuligana" wyreżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego wykorzystano materiały archiwalne, które pełnią rolę... wehikułu czasu. - Są to fragmenty programu telewizyjnego, w którym młody Grabowski recytuje Jesienina - mówi aktor i tłumaczy jak wiele ma z chuligana i co łączy go z Jesieninem. Andrzej Grabowski opowiada także o pamiętnej podróży rosyjskiego poety do Ameryki, podczas której towarzyszyła mu słynna tancerka Isadora Duncan. Co stało się w jednym z nowojorskich hoteli?   

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 11.46

kul

Czytaj także

"Sługa dwóch panów". Teatr jak rollercoaster

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 19:00
- Commedia dell’arte wystawiana jest niezwykle rzadko - mówił Mateusz Weber, aktor, którego, razem z goszczącą w Czwórce Anną Szymańczyk, można zobaczyć na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego w sztuce Carla Goldoniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janis Joplin. "Była wybawieniem dla moich emocji"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:20
- W monodramie "Moja mama Janis" piosenki Joplin służą do wyrażania emocji mojej bohaterki. Gram dziewczynę z polskiej prowincji, której życie przypomina losy amerykańskiej artystki - opowiada aktorka Jolanta Litwin-Sarzyńska.
rozwiń zwiń