Stefan Gierowski. Klasyk sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:12
- Urodzony w 1925 roku artysta jest prawdziwym malarzem, który uwielbia pracować przy sztalugach - mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, prezeska Fundacji im. Stefana Gierowskiego, która w Warszawie przy ulicy Kredytowej 9 otwiera właśnie nową siedzibę.
Audio
  • Fundacja im. Stefana Gierowskiego - co zobaczymy w jej nowej warszawskiej galerii? (Stacja Kultura/Czwórka)
Stefan Gierowski
Stefan Gierowski Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Nowa galeria Fundacji im. Stefana Gierowskiego to przede wszystkim ogromna przestrzeń wystawowa, która będzie zajmować się nie tylko twórczością Gierowskiego, ale też polskich artystów XX i XXI wieku. - Warunki mamy prawdziwie muzealne. Galeria zaopatrzona jest w specjalne urządzenia, gdyż różne prace mają różne wymagania - te wykonane na papierze wolą, gdy jest ciemniej i mniej wilgotno, natomiast malarstwo płócienne wymaga więcej światła i wilgoci - tłumaczyła Zuzanna Sokalska.

Zuzanna Sokalska Malarstwo dla Stefana Gierowskiego jest najbliższym artystycznie medium 

Na wystawie otwarcia nowej warszawskiej galerii obejrzymy prace Marian Bogusza i Zbigniew Dłubaka, przyjaciół Gierowskiego, z którymi w latach 60. działał w Klubie Krzywego Koła. - Gierowski wystawiał tam swoje prace. Wtedy tylko w takich miejscach można było tworzyć kulturę - opowiadała zaproszona znawczyni sztuki. W rozmowie z Katarzyną Dydo Zuzanna Sokalska zdradziła też historię wystaw, które Marian Bogusz i Zbigniew Dłubak organizowali w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen oraz jaka warszawska budowla skrywa ich sportowy fryz.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, w której Zuzanna Sokalska zarysowała też plany wystawowe galerii Fundacji im. Stefana Gierowskiego, opowiadała, jak 92-letni malarz uczestniczy w układaniu jej programu oraz w jaki sposób Fundacja wspiera młodych twórców.

Sprawdź też:
moda lata 20 1200x660.jpg
Cekiny, pióra, dekonstrukcja. Wracamy do lat 20.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Zuzanna Sokalska (prezeska Fundacji im. Stefana Gierowskiego)

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/kul

Czytaj także

Szymon Hołubowski. Malarz, idealista, wieczny marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:15
Szymon Hołubowski - jak sam o sobie mówi - kocha kolory, ich połączenia i zacieranie abstrakcji. - Mam coraz więcej inspiracji - opowiadał w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izolacja. Artystom potrzebna jest jak powietrze

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 12:20
- Izolacja to jest łączenie się z tym, co robimy, gdy ignorujemy wszystko wokół - mówił w Czwórce Daniel del Rosal García, urodzony w Madrycie artysta, malarz, który od 2006 mieszka i pracuje w Warszawie.  
rozwiń zwiń