Izolacja. Artystom potrzebna jest jak powietrze

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 12:20
- Izolacja to jest łączenie się z tym, co robimy, gdy ignorujemy wszystko wokół - mówił w Czwórce Daniel del Rosal García, urodzony w Madrycie artysta, malarz, który od 2006 mieszka i pracuje w Warszawie.  
Audio
  • Daniel del Rosal García przekonuje, że twórcza samotność jest dobra (Stacja Kultura/Czwórka)
Pędzle, sztalugi, płótno i ewentualnie muzyka. Często to jedyni kompani artysty w procesie twórczym
Pędzle, sztalugi, płótno i ewentualnie muzyka. Często to jedyni kompani artysty w procesie twórczymFoto: Etvesh Stanislav/Shutterstock.com

"Izolacja" to wystawa w warszawskiej Galerii Delfiny, na której prace Daniela del Rosala Garcíi można oglądać. Dlaczego artysta zdecydował się zamieszkać w Polsce? - Studiowałem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znalazłem tu dobrą pracę, a w Hiszpanii zaczął się wtedy kryzys - wspominał malarz.

Jego twórczość nawiązuje do kubizmu, a sam Daniel del Rosa García nazywa swój styl dekonstrukcją rytmiczną. Charakterystyczna w jego pracach jest także kolorystyka. - Moja gama była dużo mniej jaskrawa, gdy mieszkałem w Hiszpanii. W Polsce zacząłem korzystać z wielu kolorów. Być może spowodował to zimowy brak światła - zastanawiał się w "Stacji Kultura" artysta. 

Daniel del Rosal García W życiu najważniejsze przyjemności to te małe. Trzeba żyć spokojne i bywać nieproduktywnym

W rozmowie z Kasią Dydo tłumaczył także, czemu izolacja i samotność może być przyjemna oraz dlaczego warto prowadzić spokojne życie i spotykać się z przyjaciółmi przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Daniel del Rosal Garcia (artysta, malarz, grafik, scenograf, aktor i reżyser)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 10.22

jsz/kd

 

  

Czytaj także

Cekiny, pióra, dekonstrukcja. Wracamy do lat 20.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:10
- Dwudziestolecie międzywojenne to najciekawszy okres w historii mody. Lata 20. to obniżenie linii ramion i talii. Dla projektantów to idealne wprost pole do popisu - mówił w Czwórce Robert Kiełb, projektant mody i stylista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Hołubowski. Malarz, idealista, wieczny marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:15
Szymon Hołubowski - jak sam o sobie mówi - kocha kolory, ich połączenia i zacieranie abstrakcji. - Mam coraz więcej inspiracji - opowiadał w Czwórce.
rozwiń zwiń