Mirella von Chrupek i jej świat z domieszką magii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:20
- Przede wszystkim jestem fotografką i kolekcjonerką. Zajmuję się uwiecznianiem na zdjęciach małych stworzeń i zbieram rzeczy piękne, co często jest całkiem względne - mówiła zaproszona przez Czwórkę Mirella von Chrupek, z którą rozmawialiśmy między innymi o obchodzonych w tym roku drugich urodzinach jej "Gablotki".
Audio
  • Mirella von Chrupek - jak tworzy alternatywną rzeczywistość? (Stacja Kultura/Czwórka)
Od prawej: Mirella von Chrupek, Dino Bambino i Katarzyna Dydo w Czwórce
Od prawej: Mirella von Chrupek, Dino Bambino i Katarzyna Dydo w CzwórceFoto: Czwórka

- "Gablotka" to mała galeria w centrum Warszawy na ulicy Marszałkowskiej, mieszcząca się w wynajętej gablocie usługowej. Tam kiedyś swoje produkty wystawiał pracujący nieopodal szewc - tłumaczyła Mirella von Chrupek. - Pewnego razu przechodząc obok gabloty zobaczyłam w niej ususzoną muchę. To był impuls do zrobienia czegoś lekkiego, co by przyciągało uwagę ludzi. Do tej pory "Gablotka" doczekała się już dziesięciu odsłon - chwaliła się artystka.

Mirella von Chrupek Myślę, że chodzi mi o stwarzanie alternatywnej rzeczywistości, żeby przetrwać zawirowania tego, co się dookoła dzieje. Sprawia mi to ogromną frajdę i cieszę się, jeśli inni też czerpią z tego radość

Założeniem Mirelli von Chrupek było stworzenie miejskiego zaułka na wzór dziecięcych teatrzyków lub akwariów - czegoś, co się pokazuje tylko osobom zaufanym. Obecnie można oglądać w niej instalację z Sarenką Simonką, jednak już niebawem ujrzymy nową, wiosenną odsłonę "Gablotki". Jaka ona będzie, jaką akcję Mirella von Chrupek obecnie prowadzi, czy artystka ma oddzielną komnatę na zbierane przedmioty oraz kim jest Dino Bambino - tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Mirella von Chrupek (artystka, fotografka i kolekcjonerka)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 11.08

jsz/kd

Czytaj także

W 2017 roku sztuka będzie jak najbardziej pop

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 15:28
19 wystaw w Polsce i na świecie, 350 warsztatów edukacyjnych, projekty angażujące publiczność, performance - 2016 rok był bardzo dobry dla warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej - mówiła w Czwórce jego dyrektorka Małgorzata Ludwisiak. A co nas czeka w sztuce współczesnej w roku 2017?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izolacja. Artystom potrzebna jest jak powietrze

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 12:20
- Izolacja to jest łączenie się z tym, co robimy, gdy ignorujemy wszystko wokół - mówił w Czwórce Daniel del Rosal García, urodzony w Madrycie artysta, malarz, który od 2006 mieszka i pracuje w Warszawie.  
rozwiń zwiń