Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
Audio
  • Jessie Burton i jej "Muza". Tę książkę omawia Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Jessie Burton studiowała literaturę angielską i aktorstwo, przez długi czas, zanim została pisarką, znana była z desek londyńskich teatrów
Jessie Burton studiowała literaturę angielską i aktorstwo, przez długi czas, zanim została pisarką, znana była z desek londyńskich teatrówFoto: PAP/Guillem Lopez

istota zła 663.jpg
"Istota zła" W tej książce wieje chłodem

Początek "Muzy" to rok 1967, gdy do Londynu przybywa z Trynidadu pewna aspirująca pisarka. Pracując w galerii sztuki styka się z obrazem, który miał być zaginionym dziełem młodego artysty. Tu Burton cofa czas o 30 lat i przenosi czytelników do Andaluzji, gdzie przed nazizmem chroni się rodzina zamożnego marchanda. Ten ma nastoletnią córkę, która z kolei jest aspirującą… malarką. - W "Muzie" pojawia się oprócz dużej dawki sztuki, także wątek odrobinę feministyczny - mówiła Kinga Michalska.

W programie rozmawialiśmy także o samej Jessie Burton. Jak doszło do tego, że stała się wziętą pisarką i której jej książki wydawane są na całym świecie? Czego dotyczył jej literacki debiut i jak autorka zdobywała informacje do swojej kolejnej książki pt. "Muza"?

Kinga Michalska Na początku Jessie Burton pisała po pracy. Jej debiut "Miniaturzystka" z 2013 roku był już jednak przedmiotem bitwy brytyjskich wydawców, a książka wyszła w 37 krajach w milionie egzemplarzy

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/jsz

Czytaj także

Londyn, XIX wiek i arystokratyczna intryga

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 15:18
To przez taką właśnie wiktoriańską atmosferę londyńskiej dzielnicy Belgravia prowadzi nas nowa powieść Juliana Fellowesa. A opowiada nam o niej, jak zwykle, Kinga Michalska, znawczyni i miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rezydencja", czyli wszystkie sekrety Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 17:03
Gdy oczy świata skierowane są na USA w związku z wyborami prezydenckimi, Kate Andersen Brower w książce "Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu" proponuje przyjrzeć się przeszłości tej instytucji i życiu prywatnemu kolejnych szefów jednego z najważniejszych mocarstw na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamknięta trumna". Hercules Poirot powraca w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 16:05
Nowa powieść Sophie Hannah to swoisty hołd, złożony twórczości Agathy Christie. Czy "Zamknięta trumna" ma szansę stać się "klasykiem" na miarę "Morderstwa w Orient Expressie"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Malarka gwiazd" i podbój cyfrowego rynku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:38
Rynek wydawniczy częściowo przeniósł się do internetu. Jego potencjał postanowiła wykorzystać Amelia Noguera, madrycka pisarka, i dzięki temu zdobyć sławę i pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ted Chiang. Pisze fantastykę dla humanistów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 13:37
Tym razem w "Stacji Kultura" znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska przenosi nas w świat autora, którego opowiadanie stało się przyczynkiem do powstania filmu "Nowy początek".
rozwiń zwiń