Kino patriotyczne. "Chodzi przede wszystkim o treść"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:54
- Trudno skondensować i skrystalizować definicję filmu patriotycznego. Zależy ona na przykład od tego, czy mamy do czynienia z krytykami z opcji prawicowej, albo lewicowej. Czy na przykład patriotycznym nie może być film, który w pozytywnym świetle przedstawia współczesną Polskę? - zastanawiał się w Stacji Kultura Jakub Koisz, niezależny krytyk filmowy.
Audio
  • Czym charakteryzuje się kino patriotyczne? (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z nakręconych w drugiej połowie lat 40. XX wieku Zakazanych piosenek Leona Buczkowskiego
Kadr z nakręconych w drugiej połowie lat 40. XX wieku "Zakazanych piosenek" Leona Buczkowskiego Foto: ij/dl PAP/CAF

Jakub Koisz Czy film patriotyczny może być finansowany przez zagraniczny kapitał? Czy pomiędzy tym, co "nasze" i "patriotyczne" należy stawiać znak równości?   

Pole do dyskusji nad tym, jakie filmy są patriotyczne, a jakie nie, jest bardzo szerokie. - To jest worek bez dna, bardzo często wykorzystywany w światopoglądowym i politycznym ping-pongu - mówił Jakub Koisz. Jakie zatem rodzaje filmów patriotycznych możemy wyróżnić? - Jedna możliwość to skupienie się na drodze głównego bohatera, druga to bohater zbiorowy, a trzecia to na przykład film muzyczny, jak nakręcone zaraz po wojnie "Zakazane piosenki" Leona Buczkowskiego - wyjaśniał Jakub Koisz.

Według zaproszonego eksperta, ciekawe jest, gdy historyczne wydarzenia pokazywane są przez pryzmat popkultury. - Takim interesującym ruchem był na przykład film "Miasto 44" Jana Komasy - przekonywał Jakub Koisz. A amerykańskie filmy w czyjej reżyserii są dla niego dobrymi przykładami kina patriotycznego? I czy można do tej grupy zaliczyć "Dzień niepodległości" z 1996 roku? O tym przekonacie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

Sprawdź też:
wyklęty pap 1200.jpg
Konrad Łęcki o "Wyklętym": film o samotności

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jakub Koisz (niezależny krytyk filmowy)

Data emisji: 3.05.2017

Godzina emisji: 10.15

jsz/kul

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kinofilii do debiutu. Młodzi filmowcy w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 17:23
- Jestem dzieckiem wypożyczalni wideo. W moim rodzinnym Kędzierzynie Koźlu nie było ich dużo, ale obejrzałem wszystko, co tam było - wspomina w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem młody reżyser Paweł Maślona, którego pełnometrażowy debiut "Atak paniki" będziemy mogli zobaczyć już jesienią.
rozwiń zwiń