"Nieślubne dziecko Yoko Ono i Boba Dylana". Patti Smith

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 14:20
Filip Łobodziński postanowił przetłumaczyć na język polski wiersze jednej z najważniejszych kobiet w historii rocka. - Teksty Patti Smith dają radę w wersji drukowanej. To dużo więcej niż słowa piosenek. To poezja - mówi Łobodziński.
Audio
  • Filip Łobodziński o wierszach Patti Smith i legendzie, która nie mieści się w ramach (Stacja Kultura/Czwórka)
Patti Smith w Greenwich Village - czerwiec 2010 rok
Patti Smith w Greenwich Village - czerwiec 2010 rokFoto: PAP/Retna/Mattia Zoppellaro / Retna Pictures

Filip Łobodziński Patti Smith jest legendą, ale pełnokrwistą. Koncertuje do dziś i nie odgrzewa kotletów, którymi karmiło się starsze pokolenie

W sierpniu 2017 roku Biuro Literackie wyda limitowany arkusz poetycki "Tańczę boso". To zapowiedź obszernej publikacji z tekstami amerykańskiej wokalistki. - To autorski wybór - wyjaśnia rozmówca Damiana Sikorskiego. - Tak zawsze dzieje się w przypadku piosenek, które lubię. Przychodzi taki moment, że wszystko zaczyna mi się po polsku układać. Także tak, by taki tekst można było zaśpiewać - dodaje.

Filip Łobodziński przyznaje też, że nie był pierwszym kandydatem do roli tłumacza twórczości Patti Smith. - Z szefem wydawnictwa długo zastanawialiśmy się, kto mógłby to zrobić. Wydawało mi się, że najlepsza będzie do tego polska rockmanka - wspomina dziennikarz i zdradza, którą z artystek typował do tego zadania.

Czytaj także
bob dylan 1200 F.jpg
"Duszny kraj". Jak Filip Łobodziński "ugryzł" Boba Dylana?

Patti Smith jest jedną z artystek, która w sierpniu pojawi się na koncercie w Polsce. Gdzie wystąpi i z kim zagra? I na czym polega wyjątkowość jej tekstów - o tym m.in. w materiale Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 11.40

kul/jsz

Czytaj także

Czułość dla ludzi w opowiadaniach "Życia Lali"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 14:04
- "Lalę" napisałem pomiędzy 2000 a 2002 rokiem. To powieść o mojej babci Helenie Karpińskiej, której życie pokazuje, co się z nami działo w XX wieku - mówi w Czwórce pisarz Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zośka Papużanka: całe życie piszę piórem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:17
- Nie umiem pisać niczym innym. Długopisem mogę się ewentualnie podpisać, bo przechodzą mi przez niego maksymalnie cztery słowa. Na komputerze natomiast moje książki jedynie przepisuję - mówi w Czwórce pisarka i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka, z którą Kasia Dydo rozmawia o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem". 
rozwiń zwiń