"Angielka" Katherine Bell. Arabia jako cel życiowej wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:41
To powieść o silnych kobietach, spełnianiu marzeń. - Podróż do magicznej Arabii, z tajemnicami w tle. Oman jawi się tu jako miejsce egzotyczne i przyciągające, zwłaszcza turystów z Europy - mówiła Kinga Michalska, znawczyni literatury.
Audio
  • O książce "Angielka" Katherine Webb opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ollyy
pod włoskim niebem pellegrino 1200 x.jpg
Książka na wakacje - Nicky Pellegrino "Pod włoskim niebem"

Przeplatają się tu dwa plany czasowe: początek i połowa XX w. - W 1958 roku młoda archeolog wyjeżdża wraz z narzeczonym do Arabii, do pogrążonego w wojnie Omanu. Chce poznać tam swoją idolkę z dzieciństwa, podróżniczkę i odkrywczynię, która teraz jest samotną, zgorzkniałą staruszką - mówiła Kinga Michalska. - Postać ta wzorowana jest na Gertrude Bell, archeolożce i alpinistce, która podróżując na samym początku XX wieku, zmuszona była poruszać się właściwie głównie w męskim świecie, co nie było proste - tłumaczyła. Opowiadała także o Omanie, jako miejscu ogarniętym wojną - jak kraj ten jest przedstawiony w książce Katherine Webb, która na jej kartach starała się odwzorować historię?

plaża książka wakacje 1200.jpg
"Pocztówki z Grecji". Wyjątkowy przewodnik po słonecznych plażach

Webb, która od dzieciństwa chciała zostać autorką książek historycznych, zanim spełniła to marzenie, pracowała jako sprzedawczyni kostiumów wróżek dla dzieci, sekretarka, introligatorka czy pomoc domowa w rezydencji. Jak doświadczenia zawodowe pomogły jej w literackiej karierze i co robiła przyszła pisarka, by zaistnieć na rynku?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (miłośniczka literatury)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 11.30

kd/jsz

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko ognia" - thriller psychologiczny z duchami przeszłości w tle

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:06
- "Dziecko ognia" S.K. Tremayne to powieść, która pasuje do kanonu "gotyckich". Jest tu tajemnicza, upiorna atmosfera, jest stara willa pełna sekretów, pułapek, korytarzy, a czytelnika ogarnia poczucie grozy - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księgarnie" - oryginalny przewodnik po księgarniach świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:28
Tropem najstarszych, najpiękniejszych, ale także nowoczesnych księgarni od Europy, poprzez Stany Zjednoczone, aż po Australię czy afrykańskie wioski - to szlak, którym prowadzi nas Jorge Carrión, autor przewodnika "Księgarnie".
rozwiń zwiń