Choinki i filozofia. Święta w literaturze Charlesa Dickensa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 10:16
- Swoją "Kolędę prozą, czyli opowieść wigilijną o duchu" w 1843 roku Charles Dickens napisał, by spłacić długi i nie przypuszczał, że będzie ona czymś ciekawym - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
Audio
  • Do których opowiadań Charlesa Dickensa warto sięgnąć w okresie świąteczno-sylwestrowym? (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Africa Studio

skrzaty 1200.jpg
Czego jeszcze nie wiemy o skrzatach?

Charles Dickens, angielski powieściopisarz uznawany jest dziś za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli powieści społeczno-obyczajowych drugiej połowy XIX w. w Anglii. Jak przekonywała Kinga Michalska, gdyby żył i publikował dzisiaj, byłby mistrzem literackiego, świątecznego marketingu. Jak podkreślała, opowiadania Dickensa nawiązują do świąt w bardzo różny sposób. Jedno z nich dotyczy goblinów, w kolejnym, starszy człowiek wspomina choinki swojego życia. Zabawki, które na nich wiszą przypominają mu minione lata, co pozwala mu snuć opowieści. - To popis wyobraźni autora, jednak zawiera także filozoficzne przesłanie i skłania do refleksji nad tym, jak zmienia się nasz obraz świąt z biegiem lat. Pokazuje, że tracimy trochę ich magii, gdy stajemy się dorośli, potem wraca ona do nas, gdy sami mamy dzieci, a kolejne święta stają się dla nas okazją do wspomnień - mówiła Michalska.


taniec 2 280.jpg
Roztańczona powieść o przyjaźni i pasji

Do których opowiadań Charlesa Dickensa warto jeszcze zajrzeć w okolicach Świąt i u progu Nowego Roku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/ag

Czytaj także

"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:38
"Morderstwa i woń migdałów" Camilli Läckberg to "książka w książce". - Zawiera minipowieść, trzy nowelki, biografię samej autorki, oraz krótki kurs pisania kryminałów "Szkoła detektywów Camilli" - opowiadała Kinga Michalska, znawczyni i miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od krymianłu do powieści przygodowych - polecamy książki na święta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 16:03
W Czwórce omawialiśmy książki, które świetnie sprawdzą się jako prezenty. "Ostatnie dni mroku" Grahama Moore’a, czyli perypetie wielkich naukowców w cieniu wielkiej historii, czy "Nieznane więzi natury” Petera Wohllebena to tylko niektóre z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekalog perfumiarza i zbrodnia niedoskonała - co warto przeczytać?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 16:46
Coś dla kobiet, ale także coś dla nastolatków - w Czwórce polecaliśmy książki, które warto położyć najbliższym pod choinką, ale sprawdzaliśmy też, które pozycje należy koniecznie przeczytać samemu.
rozwiń zwiń