Czego jeszcze nie wiemy o skrzatach?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 13:25
Skrzaty to niewielkie stworzenia, które mieszkają w lasach, ogrodach, a nawet w naszych domach. Nie możemy ich zobaczyć, bo świetnie się ukrywają. W dodatku są bardzo szybkie i poruszają się głównie nocą. 
Audio
  • Leśne, ogrodowe i syberyjskie. Które skrzaty spełniają życzenia, a których lepiej unikać? (Stacja Kultura/Czwórka)
- Prognozuje się, że już 1000 lat p. n. e. skrzaty zamieszkiwały już ziemię - mówiła Dominika Kraśnienko z wydawnictwa Bona
- Prognozuje się, że już 1000 lat p. n. e. skrzaty zamieszkiwały już ziemię - mówiła Dominika Kraśnienko z wydawnictwa BonaFoto: shutterstock/ Anneka

Dominika Kraśnienko Dorośli mogą dzieciom czytać tekst, ale ilustracje książki są tak zaawansowane, że same w sobie tworzą opowieści

Premiera tej książki odbyła się w 1976 roku. Dominika Kraśnienko z wydawnictwa Bona poleca drugie wznowienie tej książki wszystkim - zarówno dzieciom, jak i dorosłym. - Książka jest dla wszystkich. Dorośli na pewno pamiętają poprzednią edycję książki wydanej w latach 90. przez wydawnictwo PAX. W tamtym czasie książka uchodziła za kultową - mówiła.

Dlaczego warto sięgnąć do książki o skrzatach? Gość Czwórki przekonywała, że dzięki niej wykształcimy w sobie umiejętność czytania... ilustracji. - Książka posiada przepiękne ilustracje, a umiejętność odczytywania znaków i obrazów powinniśmy kształtować w sobie od dziecka - przekonywała.

Skrzaty, to nie tylko postacie z bajek. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, z której dowiemy się jak żyją, w co się ubierają i co dokładnie jedzą te tajemnicze stworzenia. Rozmówczyni Anny Hardej wyjaśniała od czego zależy ich wzrost, dlaczego nigdy nie zdejmują czapki i czy to prawda, że skrzacie buty nie zostawiają śladów.

"Skrzaty" autorstwa Wila HuygenaDominika Kraśnienko

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Dominika Kraśnienko z wydawnictwa Bona

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 11.15

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Anna Hardej KSIĄŻKA

Czytaj także

Wilki i wilkołaki - wizerunek na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:01
- Wilkołak to człowiek zamieniony w wilka, może z tym jednak być bardzo różnie. Czasem chodziło o zamianę cykliczną, a innym razem o trwałą. Mogła ona być skutkiem kary za grzechy, jakiegoś paktu z siłami ciemności albo ugryzienia przez podobnego stwora -  tłumaczył w "Zaklinaczach czasu" historyk Bartłomiej Grzegorz Sala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cara Delevingne. "W jej powieści młodzież przejrzy się jak w lustrze"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:20
Jedna z najsłynniejszych modelek na świecie stowrzyła thriller doskonały. - Cara Delevingne we współpracy z wytrawną pisarką Rowan Coleman napisała pełnoprawną powieść, w której pokazuje, jak żyje i co czuje współczesna młodzież - opowiada Ewa Holewińska z wydawnictwa Jaguar.
rozwiń zwiń