Izabela Chlewińska: ruch jest życiodajną energią

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:14
- Ruch jest energią, która napędza mnie do działania każdego dnia. Jest czymś, co towarzyszy nam wszystkim przez całe życie, od początku - opowiadała choreografka Izabela Chlewińska.
Audio
  • Izabela Chlewińska o warsztatach, na których okiełznasz dynamikę ruchu (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

- Nie jestem tancerzem z wykształcenia. Ruch badałam innymi kanałami m.in. przez metody dalcroze'owskie, kompozycję ruchową, improwizację i indywidualne poszukiwania nauczycieli i mentorów ruchowych, których udało mi się na swojej drodze spotkać. Fakt, że nie posiadam tzw. "papierka" zmusza mnie do ciągłej nauki. Muszę być zaangażowana cały czas. Mam to złudne poczucie, że muszę nieustannie nad sobą pracować - wyjaśniała.

O swojej fascynacji materią, jaką jest ruch opowiadała w rozmowie z Michałem Piwowarkiem. - Mam trzyletniego syna. Widziałam, jak rozwijają się jego zdolności ruchowe. Uważam, że ciało i motoryka człowieka są fascynujące. Chciałabym, żeby ten projekt skupiony był właśnie wokół niego - tłumaczyła na antenie Czwórki. 

Czym są przygotowane przez Izabelę Chlewińską warsztaty i czego uczestnicy będą się mogli na nich nauczyć? Jak może zmienić się ruch, kiedy zrozumiemy specyfikę jego działania? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Izabela Chlewińska (muzyk, tancerka, pedagog, choreografka)

Data emisji: 24.01.2018

Godzina emisji: 11.15

ac/kd

Czytaj także

KEM - wyjątkowa przestrzeń dla tańca i choreografii

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 14:25
W głowach uczestników KEM jest mnóstwo pomysłów na to, czym KEM będzie. Miejsce założone przez Martę Ziółek i Alexa Baczyńskiego Jenkinsa przyciąga pasjonatów choreografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emocje i ruch. Taniec współczesny opuszcza niszę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 17:38
Ruszyła kolejna, piętnasta już edycja festiwalu Ciało/Umysł, który od ponad 20 lat nie tylko wspiera śmiałe propozycje artystyczne, ale także prezentuje zupełnie nowe trendy w choreografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Corners. Sztuka na Dolnym Mieście w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:43
- To już druga edycja Corners of Europe, którą od 2010 roku Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku prowadzi z dziesięcioma partnerami z Europy - tłumaczyła w Czwórce Marta Bednarska, przedstawicielka tejże instytucji. Na czym Cornres dokładnie polega? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pantomima. "To coś więcej niż niemówienie"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 11:56
- Pantomima to ruch, ale nie taniec. To sztuka performatywna, w której pojęcia da się wyrazić bez używania słów. Przy czym to sztuka ukazywania myśli, budowania sytuacji, kontekstów. To dialog z widzem - tłumaczył Bartłomiej Ostapczuk z Warszawskiego Centrum Pantomimy.
rozwiń zwiń