Elementarz sportów zimowych na wystawie "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 14:37
Drewniane narty, banbusowe kijki, łyżwy ze zbitej zwierzęcej skóry. Wymienione przedmioty to eksponaty, które znajdują się na nowej wystawie Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Audio
  • Do czego naszym przodkom służyły sanki? (Stacja kultura/Czwórka)
Jak wyglądały ferie zimowe naszych przodków?
Jak wyglądały ferie zimowe naszych przodków?Foto: pixabay/vintageblue

Tajlandia 1200.jpg
"Boskie dzieci" Tajlandii na zdjęciach Anny Gondek-Grodkiewicz

Dlaczego przedmioty, które mogłyby stanowić zawartość szafy naszych dziadków znajdują na wystawie Muzeum Etnograficznego w Warszawie? Kurator wystawy wyjaśniał, że etnografia to nauka, która opowiada o zjawiskach, które, są bliskie naszemu życiu codziennemu. - Jeśli na tę dziedzinę wiedzy spojrzymy właśnie w taki sposób, to zauważymy bardzo charakterystyczną rzecz: etnografia zajmuje się codziennością - opowiadał.

- Wystawa "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego" poświęcona jest codzienności. Eksponaty, które się na niej znalazły obrazują wymiar codzienny naszego życia. Zbiory związane ze sportami zimowymi pokazują, że przedmioty, które teraz traktujemy jako sprzęt sportowy kiedyś posiadały wiele funkcji i służyły naszym przodkom w różnych dziedzinach życia - wyjaśniał Bratek Robotycki.

W jaki sposób nasi przodkowie myśleli o sporcie? Jak ewoluował na przestrzeni lat? Jaką historię opowiadają zebrane w ramach wystawy eksponaty? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 10.13

ac

Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Metamorfizm" wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:16
- W trakcie wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia abakanów, które artystka wystawiła na wydmach w Łebie w 1968 roku. Poddane podmuchom wiatru postacie ożywają, nabierają cech ludzkich - opowiadała kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestiarium – świat wykuty z żelaza". Wystawa prac Marioli Wawrzusiak

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 15:01
Małpy, nietoperze, sowy, mrówki, a nawet łoś – gigantyczne rzeźby wykonane z żelaznych odpadów. "Bestiarium" – wystawa prac krakowskiej artystki Marioli Wawrzusiak to zaproszenie do fascynującego świata, w którym sztuka i natura wzajemnie się przenikają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eufemia. Legenda warszawskiego ASP stanie się galerią sztuki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:53
Eufemia to lokal, który znajduje się w budynku rektoratu ASP. Od początku jego przestrzeń współtworzona z udziałem studentów. Miejsce, które do niedawna było kultowym warszawskim klubem właśnie przeszło metamorfozę i stało się galerią sztuki. 
rozwiń zwiń