"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
Audio
  • Michał Zieliński o wystawie swoich zdjęć "Kwiat Ar-Rakki" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kwiat Ar-Rakki wystawa zdjęć Michała Zielińskiego (materiały promocyjne)
"Kwiat Ar-Rakki" wystawa zdjęć Michała Zielińskiego (materiały promocyjne)Foto: mat. pras./.facebook.com/FujifilmPoland

Od 19 grudnia można oglądać wystawę fotografa Michała Zielińskiego pt. "Kwiat Ar-Rakki". O wystawie i bohaterach swoich zdjęć autor rozmawiał z dziennikarzem Czwórki Michałem Piwowarkiem. - Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem, w jakim brałem udział była operacja wyzwolenia miasta Ar-Rakki, nieoficjalnej stolicy Państwa Islamskiego. Byłem tam na przełomie września i października. Walki, które w tamtym okresie toczyły się w centrum miasta były bardzo intensywne. Było to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie, jakie fotografowałem w moim życiu - opowiadał fotograf.

O swojej pracy mówił, że jest formą dzielenia się ze światem informacjami, do których nie mają dostępu na co dzień. - Każdy fotoreporter, ale także dziennikarz i reporter jest przekaźnikiem, a jego rolą jest obserwacja świata i pokazywanie go ludziom. To bardzo ważne, bo dzięki świadomości tego, co się dzieje jesteśmy w stanie pomóc nawet tym, którzy czasami są bardzo daleko od nas - przekonywał.

O czym opowiada wystawa "Kwiat Ar-Rakki" i kim są jej bohaterowie? Czego dotyczyć będą kolejne projekty dokumentalisty? Jak wygląda praca fotografa w czasach ogólnej dostępności do smartfonów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 2.01.2017

Godzina emisji: 10.00

ac/kd

Czytaj także

Marian Schmidt: żeby być dobrym fotografem, trzeba mieć szczęście

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 15:00
W trakcie swoich podróży po Polsce w latach 70. Marian Schmidt zrobił zdjęcia, dzięki którym dostał się do prestiżowych agencji fotograficznych w Nowym Jorku i w Paryżu. - Miałem szczęście, że znalazłem dobre motywy - wspomina artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawna Hiszpania w Warszawie. Gdzie ją znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 16:00
Trudne do rozpoznania ujęcia z tłumnie dziś odwiedzanych przez turystów rejonów Madrytu, Malagi i Grenady, tajemnicze mury zespołu warownego w Alhambrze, Stare Miasto w Sewilli, a także sceny z życia codziennego mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego - to wszystko znajdziemy na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Światłoczuli" - wystawa Weroniki Kosińskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:31
Wystawa artystki przedstawia dziewięciu artystów w niezwykłych odsłonach. Motywem przewodnim wystawy jest światło dzienne - kapryśne, skrywające w sobie wszystkie żywioły i potrafiące wywołać postać na bardzo wiele sposobów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krew. Łączy i dzieli" - wystawa w muzeum Polin

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:20
- Wystawa opowiada m.in. o podstawowych rytuałach judaizmu związanych z krwią i czystością. Ma na celu wskazanie wspólnych korzeni - związków judaizmu i chrześcijaństwa - opowiadała Joanna Fikus kierowniczka działu wystaw Polin.
rozwiń zwiń