"Kształt wody" Daniela Krausa - surrealistyczna baśń opowiedziana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 13:35
Guillermo del Toro to największy triumfator tegoroczynch Oscarów. Jego film pt. "Kształt wody" zdobył aż cztery złote statuetki. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka wydana równolegle z oscarowym hitem.
Audio
  • Kinga Michalska o "Kształcie wody" - książce Daniela Krausa (Stacja kultura/Czwórka)
Plakat promujący film Guillermo del Toro Kształt wody
Plakat promujący film Guillermo del Toro "Kształt wody"Foto: materiały prasowe

Czytaj także
shutterstock_560105143 projektor kino 1200.jpg
"Czwarta władza" i "Kształt wody". Łukasz Muszyński o oscarowych faworytach

Książka i film pojawiły się na rynku niemal równocześnie. Noszą ten sam tytuł, choć mają różnych autorów. Czy opowiadają tę samą historię? - Kraus wymyślił tę historię jeszcze jako nastolatek, konsekwentnie dopisując do niej kolejne pomysły. Od 2011 roku zaczął współpracę nad opowieścią ze swoim wieloletnim przyjacielem Guillermo del Toro. Choć część fragmentów powstała wspólnie ich drogi rozeszły się, a autorzy postanowili stworzyć dwa, osobne zakończenia - wyjaśniała Kinga Michalska.

Jak rozbudowana została powieść Krausa i czym różni się od historii opowiedzianej przez Del Toro? W jaki sposób wykorzystuje narrację do przedstawienia motywacji niemej postaci głównej bohaterki? Więcej na temat powieści w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośnicza literatury)

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 11.35

ac/kul

Czytaj także

"Głębia". Henning Mankell i jego kryminał z zimą w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 13:20
Autor historii kryminalnych z komisarzem Kurtem Vallanderem w roli głównej, tym razem zaserwował czytelnikom thriller psychologiczny, z domieszką powieści marynistycznej, historycznej i kryminału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimowy monarcha". Nowa wersja legendy o królu Arturze

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:27
- U Bernarda Cornwella król Artur nie jest królem, a Ginewra to przebiegła intrygantka - opowiada Kinga Michalska w Czwórce. - Pojawiają się też druidzi, tajemnicze eliksiry, zaklęcia i czary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń