Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
Audio
  • Małgorzata Warda, Magdalena Niedźwiedzka i Agnieszka Tatera o literaturze pisanej przez kobiety (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Masson/Shutterstock.com

Małgorzata Warda Literaturę można dzielić na dobrą i złą. Nie można mówić, że kobiety interesują się jednym, a mężczyźni drugim

- Współczesna literatura pisana przez kobiety uwzględnia takie gatunki jak thriller i kryminał. To już nie jest tylko romans, w którym kobieta wyjeżdża na wieś i poznaje przystojnego weterynarza - przekonywała autorka. Z kolei Magdalena Niedźwiedzka, autorka książek historycznych, tłumaczyła, dlaczego przyklejanie etykietek nie służy książkom. - Szufladkowanie książek utrudnia dojście z nimi do czytelników - twierdziła.

W rozmowie uczestniczyła także moderatorka klubu "Kobiety to czytają" Agnieszka Tatera. - Spytałam klubowiczki, co według nich kryje się pod hasłem "literatura kobieca" i doszłyśmy do wniosku, że to książki, które skupiają się na tematach ważnych dla kobiet - podkreślała.

Magdalena Niedźwiedzka Na spotkaniu klubu literackiego chciałabym mieć możliwość przepytania czytelniczek. Nie jest do końca sprawiedliwe, że to zawsze autorom zadaje się pytania

Jakie tematy kobiety chętnie w książkach poruszają? Czy w dyskusjach klubu "Kobiety to czytają" uczestniczą także mężczyźni? Oraz czy faktycznie jest sens w utrzymywaniu terminu "literatura kobieca"? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Agnieszka Tatera (moderatorka klubu "Kobiety to czytają), Małgorzata Warda (pisarka), Magdalena Niedźwiedzka (pisarka)

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/mz

Uczestniczki rozmowy o "literaturze kobiecej" w Czwórce Uczestniczki rozmowy o "literaturze kobiecej" w Czwórce

Czytaj także

"Wysokie góry Portugalii". Książka jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 14:20
Yann Martel potrafi zaskoczyć czytelnika. Co książka, to nowy interesujący wątek, nietypowy bohater, nagły zwrot w akcji albo... skandal - opowiada Kinga Michalska i poleca kolejną książkę autora "Życia Pi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola, ogrodu i lasu"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 10:30
- To jak nasi przodkowie uprawiali rośliny i hodowali zwierzęta miało głęboki sens - mówiła Agata Michalak, autorka książki, której bohaterowie zdecydowali się porzucić etaty w korporacjach i zacząć nowe życie na łonie natury.
rozwiń zwiń