Sto lat niepodległości. Arcydzieła kina polskiego jadą w świat

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:53
"Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" to projekt, dzięki któremu zagraniczna publiczość może poznać poprzez filmy polskie dzieje. A także dzieje polskiego kina. 
Audio
  • Tomasz Raczek i Grzegorz Wojtowicz opowiadają o projekcie "Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego" (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Miasto 44 opowiadającego historię powstania warszawskiego
Kadr z filmu "Miasto 44" opowiadającego historię powstania warszawskiegoFoto: Aleksandra Grochowska / Akson Studio

- Nasza droga do niepodległości trwała długo i trwa nadal, ponieważ niepodległość mierzy się nie tylko niepodległością administracyjną czy polityczną, ale także niepodległością umysłu. I ta walka jeszcze nie została zakończona - mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy, biorący udział w wyborze filmów do tego projektu. - Cały czas musimy się uczyć i przede wszystkim utwierdzać w tym, że jesteśmy wolni i uczyć się na czym polega ta wolność. Filmy nam w tym towarzyszą - dodaje. 

Tomasz Raczek W tym niewielkim przeglądzie pokazaliśmy najważniejsze momenty polskiej drogi do niepodległości. Chcieliśmy to pokazać na najlepszych filmach. To różnorodność estetyczna w wydaniu arcymistrzowskim

Na czterech kontynentach, w kilkudziesięciu miastach, zostaną zaprezentowane filmy o Polsce pod zaborami ("Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Noce i Dnie" Jerzego Antczaka), o drugiej wojnie światowej ("Pianista" Romana Polańskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy "Miasto'44" Jana Komasy) czy filmy przeciwko komunistycznej władzy ("Popiól i diament", "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy).

Poznaj Czwórkowy projekt "100 na 100" >>>

- To przegląd doskonałości polskiego kina. W wielu miejscach wsparty komentarzem, wprowadzeniem do losów naszego kraju - mówi Raczek. 

W "Stacji Kultura" Grzegorz Wojtowicz ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich zdradza jak udało się zorganizować pokazy w Pekinie, Berlinie czy Hanoi. Opowiada, jak projekt "Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" został przyjęty przez publiczność w Nowej Zelandii. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Grzegorz Wojtowicz (Stowarzyszenie Filmowców Polskich)

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 10.14

pj/kd

Czytaj także

Wajda i Smarzowski kontra Wyspiański, czyli "Wesele" w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 08:50
9 stycznia 1973 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego otrzymało, nowe, filmowe życie. - Film Andrzeja Wajdy był dość wierną adaptacją tekstu, ale w historii polskiego kina jest jeszcze inne "Wesele" luźno odwołujące się do tekstu wieszcza - mówi dziennikarz filmowy Marcin Radomski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca na planie filmowym."Pamięta się duble i sztuczne truskawki"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:00
- Pracą w filmie rządzą efektywność i dyscyplina. Dzięki nim udaje nam się zrealizować wizję reżysera albo oczekiwania klienta, który zleca reklamę - opowiadają członkowie ekipy filmowej Wiola Łabędź i Bogusław Bielański.
rozwiń zwiń