X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sto lat niepodległości. Arcydzieła kina polskiego jadą w świat

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:53
"Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" to projekt, dzięki któremu zagraniczna publiczość może poznać poprzez filmy polskie dzieje. A także dzieje polskiego kina. 
Audio
  • Tomasz Raczek i Grzegorz Wojtowicz opowiadają o projekcie "Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego" (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Miasto 44 opowiadającego historię powstania warszawskiego
Kadr z filmu "Miasto 44" opowiadającego historię powstania warszawskiegoFoto: Aleksandra Grochowska / Akson Studio

- Nasza droga do niepodległości trwała długo i trwa nadal, ponieważ niepodległość mierzy się nie tylko niepodległością administracyjną czy polityczną, ale także niepodległością umysłu. I ta walka jeszcze nie została zakończona - mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy, biorący udział w wyborze filmów do tego projektu. - Cały czas musimy się uczyć i przede wszystkim utwierdzać w tym, że jesteśmy wolni i uczyć się na czym polega ta wolność. Filmy nam w tym towarzyszą - dodaje. 

Tomasz Raczek W tym niewielkim przeglądzie pokazaliśmy najważniejsze momenty polskiej drogi do niepodległości. Chcieliśmy to pokazać na najlepszych filmach. To różnorodność estetyczna w wydaniu arcymistrzowskim

Na czterech kontynentach, w kilkudziesięciu miastach, zostaną zaprezentowane filmy o Polsce pod zaborami ("Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Noce i Dnie" Jerzego Antczaka), o drugiej wojnie światowej ("Pianista" Romana Polańskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy "Miasto'44" Jana Komasy) czy filmy przeciwko komunistycznej władzy ("Popiól i diament", "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy).

Poznaj Czwórkowy projekt "100 na 100" >>>

- To przegląd doskonałości polskiego kina. W wielu miejscach wsparty komentarzem, wprowadzeniem do losów naszego kraju - mówi Raczek. 

W "Stacji Kultura" Grzegorz Wojtowicz ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich zdradza jak udało się zorganizować pokazy w Pekinie, Berlinie czy Hanoi. Opowiada, jak projekt "Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" został przyjęty przez publiczność w Nowej Zelandii. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Grzegorz Wojtowicz (Stowarzyszenie Filmowców Polskich)

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 10.14

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wajda i Smarzowski kontra Wyspiański, czyli "Wesele" w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 08:50
9 stycznia 1973 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego otrzymało, nowe, filmowe życie. - Film Andrzeja Wajdy był dość wierną adaptacją tekstu, ale w historii polskiego kina jest jeszcze inne "Wesele" luźno odwołujące się do tekstu wieszcza - mówi dziennikarz filmowy Marcin Radomski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca na planie filmowym."Pamięta się duble i sztuczne truskawki"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:00
- Pracą w filmie rządzą efektywność i dyscyplina. Dzięki nim udaje nam się zrealizować wizję reżysera albo oczekiwania klienta, który zleca reklamę - opowiadają członkowie ekipy filmowej Wiola Łabędź i Bogusław Bielański.
rozwiń zwiń