"Mama". Cała prawda o macierzyńskiej samotności  

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:45
Najnowsza książka Sylwii Kubryńskiej to szczera i bezkompromisowa opowieść o tym, jak wczesne macierzyństwo może zmienić kobietę i dlaczego w tym okresie życie kobiet zamienia się w "wojnę". - Młode matki muszą zderzyć się z bardzo dużą presją społeczną - mówiła autorka w rozmowie z Kasią Dydo. 
Audio
  • O książce "Mama" i problemach współczesnego macierzyństwa opowiada Sylwia Kubryńska (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: urbazon/ Shutterstock

"Mama" to w dużej mierze książka o wczesnym macierzyństwie. - Kobiety, które właśnie urodziły dzieci, najczęściej otoczone są ludźmi, którzy mają niesamowite oczekiwania, wymagania. Wywierają presję, a te kobiety, w pogoni za doskonałością, po prostu się gubią i zatracają to, co jest najważniejsze, czyli miłość. To jest problem - przekonywała Kubryńska.

Jak tłumaczyła "Mama" pierwotnie adresowana była do kobiet, ale nie tylko one powinny po nią sięgnąć. - Do tej pory miałam kontakt głównie z mężczyznami, którzy ją przeczytali - opowiadała pisarka w studiu Czwórki. - Faceci reagują pozytywnie, z wielkim "dziękuję". Mówią, że to dla nich "kosmos", jakbym pokazała im zupełnie inny świat.

Czym jest "matkodziecko", albo "dwuorganizm"? Dlaczego matki tuż po urodzeniu dzieci często tracą swoją "odrębność" i jak ma się do macierzyństwa poczucie winy? Czy da się przygotować do macierzyństwa? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sylwia Kubryńska (pisarka, publicystka)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 11.24

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Barcelońskie sny". Miłość i moda na tle I wojny światowej  

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:13
Powieść "Barcelońskie sny" Nurii Pardas przenosi czytelników w burzliwy świat hiszpańskiej mody w 1917 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiro Arikawa i japońska opowieść bezdomnego kota

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 14:18
- "Kroniki kota podróżnika" to podróż do wspomnień z dzieciństwa, do przyjaciół, do miejsc, które bohater chce pokazać swemu kotu - mówi Kinga Michalska. - Pojawia się tu też pytanie, kto jest czyim właścicielem - dodaje.  
rozwiń zwiń