Polska sztuka współczesna - od Wisły po Lidzbark Warmiński

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:30
Bohaterowie z innej galaktyki na płótnach nawiązujących do malarstwa Chełmońskiego i creepy obrazy na Zamku w Lidzbarku Warmińskim - co w czerwcu będzie słychać w polskich galeriach?
Audio
  • Jakub Różański w Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim - jakie atrakcje przygotował dla turystów? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Mariusz Switulski

W Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka" w Wiśle zagościła twórczość Jakuba Różalskiego. - Z jednej strony jego prace nawiązują do malarstwa Gierymskiego czy Chełmońskiego, ale z drugiej strony zawierają pierwiastki fantastyczne, wynikające na przykład z "Gwiezdnych wojen" wyjaśnia kurator wystawy Marek Szelest. 

Nasza reporterka Justyna Tylczyńska zajrzała także do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie można oglądać malarstwo polskie z przełomu XX i XXI wieku. - Najciekawszym i najcenniejszym obrazem na tej ekspozycji jest "Upadek Ikara" Władysława Hasiora - asystent muzealny Damian Zawada. 

Dlaczego sztuka współczesna najlepiej wygląda w historycznych budowlach? Czy pojęcie "creepy" dobrze opisuje to, co mają do powiedzenia polscy malarze współcześni i jakie skarby kryje poddasze zamku w Lidzbarku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 10.37

kul/kd

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W MSN nowoczesność "rozmawia" z oświeceniem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:41
- "Czym jest Oświecenie?" to bardzo aktualna wystawa, tylko na pozór poruszamy się w jakiś odległych historycznie epokach - mówi Tomasz Szerszeń, kurator ekspozycji. - To jest ten moment, żeby powrócić do źródeł nowoczesności i pokazać je w dialogu ze współczesnością - dodaje.
rozwiń zwiń