Galerie dookoła świata: eksperymenty z dźwiękiem i sztuka, która zaczęła się od jajka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:13
Odwiedzający Rio de Janeiro powinni zajrzeć do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MAC). Futurystyczny budynek zaprojektowany przez brazylijczyka Oscara Niemeyera został uznany jako jeden z architektonicznych cudów świata. 
Audio
  • Grecja, Brazylia, Bruksela. Dominika Klimek o najciekawszych, światowych wystawach (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/StockSnap

galeria wystawa sztuka 1200 .jpg
Noc Muzeów 2018. Jak zaplanować zwiedzanie?


Dziennikarka Czwórki Dominika Klimek opowiedziała o wystawach dwojga wyjątkowych twórców Vívian Caccuri i Ayrsona Heráclito, które zaprezentowane zostały w budynku MAC. Pierwsza z dwójki jest bardzo ciekawą, młodą artystką, która na swoim koncie ma wiele, niezwykle ciekawych artystycznych współprac. Jej prace to połączenie performance i sztuk audiowizualnych. - W jej poprzednim performance umieszczone w akwarium rybki modyfikowały skomponowaną melodię poprzez ruch. Dźwięk zmieniał się w zależności od tego, w jakim kierunku popłynęły - mówiła.

Będąc w Brukseli warto zajrzeć do galerii Bozar, żeby wziąć udział w wystawie prac francuskiego kubisty Fernanda Légera. O ekspozycji opowiadała kuratorka Sophie Lauwers - Jego sztuka obejmuje wiele różnych dziedzin. Pracował z literaturą, kinem, teatrem, cyrkiem i architekturą. Kolekcja jest retrospekcją jego dzieł pokazuje w jaki sposób artysta odwrócił się od impresjonizmu tworząc swoje miejsce sztuce kubizmu. Zniszczył wszystkie niekubistyczne prace stworzone między 1905 a 1910 rokiem - wyjaśniała. 

Które z dzieł zebranych na wystawie "Fernand Léger. Beauty is everywhere" była przełomową w jego malarskiej karierze? Jak tworzy się sztukę, która ilustruje religię w przestrzeni publicznej? Kim są reprezentanci greckiej sztuki współczesnej? M.in. tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Klimek

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 10.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie dookoła Europy: toster zemsty i auto z bogatym wnętrzem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:30
- Ręczne szkice modeli marki, wywiady z designerami, plakaty, projekty i oczywiście same samochody - to wszystko zobaczymy na wystawie "Ferrari: Under The Skin" w Design Museum w Londynie - opowiada Dominika Klimek i zaprasza na spacer po najciekawszych galeriach w Europie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:41
Zaczniemy od Sydney i 21. Biennale sztuki. - Przez dwanaście tygodni, aż do 11 czerwca będziemy mogli oglądać cykl wystaw, których motywem przewodnim jest hasło "Superpozycja" - mówiła Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: optymistyczny krajobraz z kropek i eksponaty, do których chcesz się przytulić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:15
Podróż po światowych galeriach sztuki rozpoczniemy od Tel Avivu i galerii Zemack. 
rozwiń zwiń