Z baśni - świat dziwaczny, oniryczny, brutalny, naturalistyczny

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 13:37
- Od początku skłaniałam się ku temu, co w człowieku jest pierwotne. Interesowało mnie najbardziej to, co w nas zwierzęce, coś co jest niebezpieczne, coś co próbujemy zamaskować ukryć - mówi artystka Agnieszka Kożuchowska. 
Audio
  • Agnieszka Kożuchowska opowiada o swojej wystawie "Ogród zwierz/eń" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.  Opowieść o Czerwonym Kapturku dostarczyła Agnieszce Kożuchowskiej inspiracji do jednego z projektów, które powstały podczas jej studiów. I były swego rodzaju początkiem większej przygody
Zdjęcie ilustracyjne. Opowieść o Czerwonym Kapturku dostarczyła Agnieszce Kożuchowskiej inspiracji do jednego z projektów, które powstały podczas jej studiów. I były swego rodzaju początkiem większej przygodyFoto: pixabay/intographics

- W trakcie studiów mieliśmy zadanie zilustrować wybraną bajkę, ja wybrałam "Czerwonego Kapturka", który słucha swojej babci, gdy ta przestrzega ją przed wilkiem - mężczyzną. I tak to się zaczęło - mówi ilustratorka i wspomina inspirację poematem angielskiego pisarza z XIX wieku. - Potem sięgnęłam po baśnie braci Grimm. 

Projektem dyplomowym Agnieszki Kożuchowskiej była reinterpretacja baśni. - Odszukałam ich najstarsze wersje, bardzo okrutne, pełne ukrytych symboli, zakamuflowanych znaczeń - dodaje. 

Jakimi technikami posługuje się artystka? Jak łączy sensualność i eteryczność z kłami, sierścią i pazurami? I co zobaczymy na ekspozycji  "Ogród zwierz/eń" w Galerii New Era Art w Krakowie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 11.48

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilhelm Sasnal: brak reguł jest odświeżający

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:00
- Nie ma kwoty, za którą na pewno nie sprzedałbym swoich prac, bo uważałbym, że jest ona nieprzyzwoita. Przyjmę wszystko, co jest przewartościowaniem - mówi Wilhelm Sasnal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bogucka - artystka troszkę bliżej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:43
- Na wystawie "W wolnej chwili" pokazujemy pierwszy raz wycinanki artystki, które tworzy w wolnej chwili od komercyjnych zleceń - mówi Adriana Michalska, kuratorka ekspozycji. 
rozwiń zwiń