"Hip Hop Genealogia". Paweł Timofiejuk o komiksie Eda Piskora

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:56
- Ed Piskor to młody twórca pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Wpadł na pomysł stworzenia komiksu o hip hopie, bo był jego obsesyjnym fanem - mówił Paweł "Timof" Timofiejuk, wydawca komiksów Eda Piskora w Polsce.
Audio
  • "Hip Hop Genealogia" i inne nowości komiksowe. Co wybrać? Poleca Paweł Timofiejuk (Stacja kultura/Czwórka)
Paweł Timofiejuk Timof (rysownik)
Paweł Timofiejuk 'Timof' (rysownik)Foto: Martyna Ogonek/ Czwórka

Za sprawą tego komiksu odkryłem, że ta muzyka to coś więcej, niż MC Hammer i Snoop Dogg, a historia rapu jest dużo bardziej złożona Paweł 'Timof' Timofiejuk

- Historia sięga lat 70. Zaczyna się w nowojorskich gettach, które były wówczas ogarnięte brutalną przemocą i biedą. Mieszkający tam ludzie musieli w jakiś sposób to odreagować. To za sprawą czarnej społeczności Nowego Jorku poszukującej własnego stylu i DJ-ów miksujących muzykę powstał gatunek, który dziś nazywamy hip hopem - tłumaczył gość Czwórki. 

Jakie znane ze współczesnej kultury postaci pojawiają się w tej opowieści? Jak zmieścić pojemną historię rapu na 112 stronach komiksu? Jaki styl reprezentuje rysownik i do kogo skierowana jest "Hip Hop Genealogia"? Na jakie nowe wydawnictwa warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł 'Timof' Timofiejuk (wydawca komiksów, właściciel wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 10.16

ac/kd

Czytaj także

"Pablo". O życiu Picassa w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:30
- Komiks zaczął się ukazywać po raz pierwszy sześć lat temu we Francji. Opowiada o pierwszych dziesięciu latach Picassa wśród paryskiej bohemy artystycznej - opowiadał wydawca projektu Paweł "Timof" Timofiejuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

61 lat z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem. Jak zmieniali się legendarni bohaterowie?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 17:11
Przez lata komiks zyskał miano kultowego. W każdym odcinku trzej bohaterowie wpadają w tarapaty, z których za każdym razem udaje im się wybrnąć  dzięki absurdalnym, ale skutecznym rozwiązaniom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mścibór Potężny" - słowiański superbohater

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 13:39
Niedługo zakończy się crowdfundingowa akcja, w ramach której autor komiksu o przygodach Mścibora i jego towarzyszki Martysi zbiera fundusze na stworzenie komiksowej opowieści o słowiańskim superbohaterze. Do osiągnięcia kwoty potrzebne jest wsparcie fundatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź - polska stolica komiksu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:34
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi przyciąga tłumy. W tym roku organizatorzy zadbali o nowe atrakcje, ale nie zabraknie też stałych gości imprezy. 
rozwiń zwiń