Warszawa wybiera Warszawiankę Stulecia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 13:23
Otwarta, silna, zaangażowana, tolerancyjna, ciekawa. - Do tych cech powinniśmy dążyć - mówią goście Kasi Dydo. - Powinna posiadać je każda kobieta, która dąży do jakiejś zmiany, by coś się wydarzyło, poprawiło. Te cechy otwierają na świat - dodaje Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią. 
Audio
  • O plebiscytach na Warszawiankę Roku i Warszawiankę Stulecia (Stacja Kultura/Czwórka)
Pomnik Syrenki na rynku w Warszawie
Pomnik Syrenki na rynku w WarszawieFoto: Shutterstock.com/ RossHelen

W tym roku mija 100 lat od odzyskania niepodległości i obchodzimy setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.  Miasto Stołeczne Warszawa wyszło z inicjatywą, żeby co roku wybierać Warszawiankę Roku, a z okazji jubileuszów wybrać również Warszawiankę Stulecia.  

- Do obu plebiscytach kapituły wybrały po 10 kobiet, które specjalnie się wyróżniły w dziejach nie tylko Polski ale i Warszawy - mówi Kinga Sochacka. - Przyjęliśmy cezurę czasową 1918-2018. Ale i to nie ułatwiło za bardzo wyboru - opowiada Anna Czerwińska. - W pierwszej kolejności nasuwały się kobiety, które znamy z mediów, ale chcieliśmy, by ten wybór był bardziej urozmaicony. To doskonała okazja, by przypomnieć o kobietach, o których dziś się nie pamięta, a przez swoją działalność wpłynęły na nas - dodaje. 

O których Warszawiankach zapomniała historia? Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kiedy i gdzie można dowiedzieć się więcej o tych zasłużonych Polkach? Gdzie i jak można zagłosować w Plebiscytach? O tym w rozmowie ze "Stacji Kultura".

Co łączy kobiety nominowane do tytułu „Warszawianki Stulecia”? W jakich czasach żyły? O jakiej Warszawie marzyły? Czy ich dokonania mogą być dla nas inspiracją? Na wszystkie te pytania poszukamy odpowiedzi 2 i 9 października o 18:30 w Domu Spotkań z Historią. Naszymi gośćmi będą członkowie rodzin i przyjaciele nominowanych bohaterek, a także badaczki historii kobiet.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Anna Czerwińska (członkini kapituły Plebiscytu na Warszawiankę Stulecia, związana z Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji STER) Kinga Sochacka (Dom Spotkań z Historią, związana z Fundacją Warszawa jest Kobietą)

Data emisji: 01.10.2018

Godzina emisji: 11.17

pj/ac

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - Michael Jackson swoich czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 11:03
- Na wystawie "Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu" chcieliśmy pokazać wielką postać - mówi Aleksander Laskowski, współautor scenariusza ekspozycji. - Należy pamiętać, że nie byłoby naszej niepodległości, gdyby nie Paderewski, ale też nie byłoby Paderewskiego, gdyby nie Chopin, którego muzykę genialnie interpretował - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Borys Szyc o #TheMuBa. Ze sceny do widowni, którą jest cały świat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:53
- Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy w Polsce raczkował jeszcze Netflix, Teatr Telewizji był na rozdrożu, brakowało też teatru na żywo, który kiedyś miał mocną pozycję, a później niemal zupełnie zniknął - opowiadał aktor i pomysłodawca projektu #TheMuBa Borys Szyc.
rozwiń zwiń