Michał Rusinek i wywrócony kanon patrioty

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 14:10
- Ta książka wzięła się stąd, że ja bym chciał umieć rozmawiać z dziećmi o tak poważnej i ważnej sprawie jaką jest patriotyzm czy obywatelskość - mówi Michał Rusinek, pisarz i poeta. - Chciałbym mieć do tego jakiś język, jakąś podstawę, nie tylko dziewiętnastowieczną - dodaje. 
Audio
  • Michał Rusinek opowiada o swojej książce "Jaki znak twój? Wierszyki na dalesze 100 lat niepodległości", patriotyzmie i patriotyzmie obywatelskim (Stacja Kultura/Czwórka)
Michał Rusinek
Michał RusinekFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Z okazji 100-lecia niepodległości Michał Rusinek napisał "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości". - Zwróciło się do mnie wydawnictwo z pomysłem, żeby napisać coś z okazji, która się zbliża, żeby to mogło mieć zastosowanie szkolne - opowiada gość Kasi Dydo. - Zacząłem się zastanawiać. Moja żona wymyśliła, żeby odpowiedzieć na nowo na te pytania, które wszyscy sobie stawiamy już od wielu pokoleń za sprawą Władysława Bełzy i jego "Katechizmu polskiego dziecka" - dodaje. 

Władysław Bełza to reprezentant pewnego sposobu mówienia i myślenia o patriotyzmie. Patrzymy na historię wyłącznie z perspektywy czynów zbrojnych, a przecież ona nie składała się wyłącznie z nich, ale też ze zwykłego życia Michał Rusinek

"Katechizm" Władysława Bełzy pochodzi z 1900 roku. Doskonale pasuje do czasów walk. Dziś jednak, czas pokoju, potrzebujemy też innych odpowiedzi. - Bardzo ważne jest, żeby dzieci na pierwszym etapie czytelniczym dostawały coś, co będzie mogło procentować, wywoływać dyskusje - mówi Michał Rusinek. - Retoryka, którą Bełza się posługuje, te pojęcia, symbole jak "krew i blizna" dziś są po prostu niezrozumiałe. 

To czego nam brakuje, a nie udało nam się wykształcić w ciągu 25 lat wolności, to postawa obywatelska, która nie polega na tym żeby o coś walczyć, a na tym by być współodpowiedzialnym za to, co wokół nas Michał Rusinek 

Jaką propozycję w myśleniu o patriotyzmie ma Rusinek? Czy śmierć dla ojczyzny w czasach pokoju można zamienić na kasowanie biletów i nieściąganie na klasówkach? Czy Polakiem można być tylko w Polsce? Czemu dziś symbole narodowe nas dzielą i kto zagarnął je na swe potrzeby polityczne? Na te pytania Michał Rusinek odpowiada w rozmowie z Kasią Dydo. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Rusinek (poeta, pisarz)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 11.16

pj/kul

Czytaj także

Jerzy Antkowiak. Człowiek który zahibernował "Modę Polską"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:30
- W 2015 roku odwiedziłem Jerzego Antkowiaka w jego domu w Komorowie i oniemiałem. Wiedziałem, że to, co tam zobaczyłem, trzeba pokazać też innym - mówi Tomasz Ossoliński, projektant mody i kurator wystawy "Jerzy Antkowiak - Moda Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy może krzyczeć swoje - dla kobiet i osób wykluczonych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:10
- Na wystawie "Nikt nie rodzi się kobietą" są dwa cykle. Pierwszy to "Agatki", który ukazuje autoportrety z dzieciństwa, moje aktualne stany emocjonalne - mówi Agata Słowak, studentka warszawskiej ASP. - Drugi cykl nazywa się "Le pra" i jest bardziej aktualny - mówi o osobach wykluczonych - dodaje. 
rozwiń zwiń