Niepodległość ma rodzaj żeński

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:57
- "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" odnosi się do kobiet, czyli ponad połowy naszego społeczeństwa - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - Proponuje, by przyjżeć się jak w dyskursach narodowych, a to one są treścią obchodów niepodległości, jak wygląda historia, narracje kobiece - dodaje. 
Audio
  • Joanna Mytkowska opowiada o ekspozycji "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Alexander Mak

- Z jednej strony można powiedzieć, że ten obraz wygląda świetnie - mówi gość Kasi Dydo. - Wszystkie symbole niepodległości są raczej kobietami: Germania, Polonia - więc nie jest to tylko specyfika polska. Natomiast jeśli przejść do realnego życia społecznego, to kobiety w czasach niepodległości, po zrywie, zmianie, rewolucji zwykle znikają z życia publicznego, politycznego i ich prawa w różny sposób są ograniczane - dodaje.

Z wolnościami czy obecnością kobiet na kartach historii czy życiu politycznym jest dużo gorzej Joanna Mytkowska

W Polsce obchody 100-lecia niepodległości nakładają się z obchodami 100-lecia praw wyborczych dla kobiet. Jest to pozytywna, choć nie dość obchodzona rocznica, jak podkreśla gość Czwórki. 

Nasza wystawa zajmuje się tym napięciem - dekonstrukcją fantazmatu, że niepodległość dotyczy nas wszystkich, choć dotyczy jednak trochę bardziej mężczyzn Joanna Mytkowska

Wystaw opowiada o zapomnianych konkretnych bohaterkach, kobiecych propozycjach na niepodległość, a także ponadnarodowej prawidłowości ograniczania wpływu kobiet na życie polityczne. Gdzie można zauważyć pozytywne zmiany tej prawidłowości? Czego szuka ta ekspozycja? Co zaskakuje w tym spojrzeniu na niepodległość? Jakie prace zobaczymy na wystawie i kto stoi za jej niesamowitą architekturą? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania Czwórkowych materiałów z cyklu Kobiety Niepodległości w "Stacji Nauka">>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 11.18

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa w POLIN: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:30
W jaki sposób urządzić państwo, aby wszyscy byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? O to pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", któremu poświęcona została wystawa w muzeum POLIN.
rozwiń zwiń