X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepodległość ma rodzaj żeński

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:57
- "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" odnosi się do kobiet, czyli ponad połowy naszego społeczeństwa - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - Proponuje, by przyjżeć się jak w dyskursach narodowych, a to one są treścią obchodów niepodległości, jak wygląda historia, narracje kobiece - dodaje. 
Audio
  • Joanna Mytkowska opowiada o ekspozycji "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Alexander Mak

- Z jednej strony można powiedzieć, że ten obraz wygląda świetnie - mówi gość Kasi Dydo. - Wszystkie symbole niepodległości są raczej kobietami: Germania, Polonia - więc nie jest to tylko specyfika polska. Natomiast jeśli przejść do realnego życia społecznego, to kobiety w czasach niepodległości, po zrywie, zmianie, rewolucji zwykle znikają z życia publicznego, politycznego i ich prawa w różny sposób są ograniczane - dodaje.

Z wolnościami czy obecnością kobiet na kartach historii czy życiu politycznym jest dużo gorzej Joanna Mytkowska

W Polsce obchody 100-lecia niepodległości nakładają się z obchodami 100-lecia praw wyborczych dla kobiet. Jest to pozytywna, choć nie dość obchodzona rocznica, jak podkreśla gość Czwórki. 

Nasza wystawa zajmuje się tym napięciem - dekonstrukcją fantazmatu, że niepodległość dotyczy nas wszystkich, choć dotyczy jednak trochę bardziej mężczyzn Joanna Mytkowska

Wystaw opowiada o zapomnianych konkretnych bohaterkach, kobiecych propozycjach na niepodległość, a także ponadnarodowej prawidłowości ograniczania wpływu kobiet na życie polityczne. Gdzie można zauważyć pozytywne zmiany tej prawidłowości? Czego szuka ta ekspozycja? Co zaskakuje w tym spojrzeniu na niepodległość? Jakie prace zobaczymy na wystawie i kto stoi za jej niesamowitą architekturą? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania Czwórkowych materiałów z cyklu Kobiety Niepodległości w "Stacji Nauka">>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 11.18

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa w POLIN: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:30
W jaki sposób urządzić państwo, aby wszyscy byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? O to pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", któremu poświęcona została wystawa w muzeum POLIN.
rozwiń zwiń