Wystawa w POLIN: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:30
W jaki sposób urządzić państwo, aby wszyscy byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? O to pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", któremu poświęcona została wystawa w muzeum POLIN.
Audio
  • Jak opowiadać dzieciom o polityce? O niepodległości w animacji i trójwymiarze (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: kravik93/Shutterstock

Poszukiwaliśmy przewodnika po świecie dziecięcym. Korczak wiedział, że dziecko myśli w inny sposób, niż dorosły. Mówił językiem, który jest dla niego zrozumiały Anna Czerwińska

- Wystawa powstaje na 100-lecie odzyskania niepodległości. Odnosi się do historii, ale chcemy dzięki niej zadać pytania ważne dla nas wszystkich. Zależało nam na tym, żeby formułować te pytania w taki sposób, żeby były zrozumiałe zarówno dla sześcio-, trzydziestosześcio- i sześćdziesięciolatka - mówiła kuratorka wystawy Anna Czerwińska.

- Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Janusz Korczak pisze książkę. Kreuje w niej postać króla Maciusia Pierwszego, dziecka, które musi borykać się z wieloma poważnymi problemami. Rządzi krajem zniszczonym po wojnie, z podzielonym wewnętrznymi sporami. Opowiada tak naprawdę o Polsce. Książka stała się lustrem odbijającym to, co działo się w kraju w tamtym czasie - wyjaśniał gość Czwórki. 

O jakich zjawiskach chciał opowiedzieć dzieciom z pomocą historii króla Maciusia Janusz Korczak? Czy wydana w 1922 roku książka jest nadal aktualna? Dlaczego to lektura, którą trzeba odczarować? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Czerwińska (kuratorka wystawy "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w muzeum POLIN)

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 11.40

ac/kd

Czytaj także

"Elektrownia" w Radomiu wywołuje efekt "WOW"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:40
XIX-wieczna, neogotycka elektrownia jest jednym z najprężniej rozwijających się centrów sztuki współczesnej. - Zachowaliśmy dużą część starego budynku, w tym piec grzewczy, w którym urządziliśmy Galerię Małych Form - mówi dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anda Rotenberg i Mirosław Bałka na otwarcie domu kultury OP ENHEIM

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:19
W październikowy weened (20-21.11) otwarta została wystawa "1/1/1/1/1", która jest wynikiem współpracy kuratorki Andy Rottenberg i polskiego artysty Mirosława Bałki. Prace rzeźbiarza otworzyły program artystyczny nowej instytucji kultury zlokalizowanej w centrum Wrocławia OP ENHEIM. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: chińska sztuka współczesna, włoski portret i Rafael w VR

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 14:34
- Na początek wybierzemy się do stolicy Bułgarii, gdzie w Galerii Narodowej w Sofii możemy zobaczyć wystawę współczesnej sztuki chińskiej - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń