Złote Globy bez "Zimnej wojny" i premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 15:52
Ogłoszono nominacje do filmowych nagród Złote Globy. Nie ma wśród nich polskiego obrazu "Zimna wojna". Czemu nie zasłużył, by znaleźć się w tym gronie?
Audio
  • Łukasz Muszyński komentuje nominacje do Złotych Globów i poleca kinowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)
Gabriela Muskała w filmie Fuga wciela się w postać Alicji
Gabriela Muskała w filmie "Fuga" wciela się w postać AlicjiFoto: mat. promocyjne/Kino Świat

- Kilka lat temu Paweł Pawlikowski walczył o Złoty Glob i przegrał - wspomina Łukasz Muszyński, krytyk filmowy. - Oceniany był jego film "Lewiatan" i po tej przegranej reżyser niepochlebnie wypowiadał się w mediach na temat Złotych Globów. Może jest tak... że to grono, 90 osób oceniających, jest bardzo pamiętliwe i postanowiło utrzeć nosa polskiemu reżyserowi i go nie nominować... - dzieli się swoją teorią spiskową. - Dla mnie jest to skandal. Patrząc na listę nominowanych przynajmniej jeden z filmó był wywalił - jest to obraz "Nigdy nie odwracaj wzroku" - okropny i kiczowaty - dodaje.

Na rozdanie Złotych Globów musimy jeszcze trochę zaczekać. Tymczasem do kin wchodzą nowe premiery filmowe. Jest wśród nich "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, w roli głównej autorka scenariusza, Gabriela Muskała, niepokojąca opowieść o samotności i ucieczce w ramiona niepamięci. 

- To bardzo skupiony, kameralny dramat psychologiczny, jednak nie pozbawiony elementów wizyjno-baśniowych - zdradza Łukasz Muszyński. - Główna bohaterka, Alicja zostaje odnaleziona na dworcu centralnym, nie pamięta kim jest, kim była. Występuje w programie telewizyjnym ze swoim psychologiem. Wtedy dzwoni telefon - jej ojciec inforumuje, że na Śląsku czeka na nią rodzina, mąż, synek. Ten film można czytać na różne sposoby - opowiada krytyk filmowy. 

Obraz "Kraina wielkiego nieba" zabiera nas do lat 60. Opowiada historię 14-latka, który obserwuje rozpad swojej rodziny. Jego matka, Jeanette zostaje sama, gdy jej mąż wyjeżdża, po raz kolejny uciekając od problemów. - To film o dorosłości, o pozbawianiu złudzeń - komentuje gość Kasi Dydo. 


Na koniec audycji Łukasz Muszyński serwuje recenzję "Zabójczych maszyn", zdradza, dlaczego ten film trzeba oglądać w kinie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk i dziennikarz filmowy)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 11.08

pj

Czytaj także

"Jestem taka piękna" czy "Na głęboką wodę"? Premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 16:17
- Główna bohaterka z dnia na dzień nabiera pewności siebie i postanawia zawalczyć o swoje życie. Ta metamorfoza ma jednak też negatywne aspekty: Renee odwraca się od najbliższych, znajomych i narzeczonego - mówił o filmie "Jestem taka piękna" Łukasz Muszyński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Narodziny gwiazdy", "Grinch", "Over the Limit"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 16:00
Grinch powraca, by znów zepsuć wszystkim ten szczególny świąteczny czas. Tym razem jest animowany i mówi głosem Benedict Cumberbatch.
rozwiń zwiń