Czesław Mozil i kalendarz adwentowy do śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 15:15
- Z jednej strony starzeję się, a z drugiej - spotykając młodzież - cały czas uświadamiam sobie, jak niewiele jeszcze umiem - opowiada Czesław Mozil. - Dlatego postanowiłem młodych muzyków potraktować na poważnie i nagrać z nimi muzyczny kalendarz adwentowy.  
Audio
  • Czesław Mozil o nowej płycie, wspólnym muzykowaniu i filozofii grajka (Stacja Kultura/Czwórka)
Czesław Mozil prezentuje płytę nagraną z Grajkami Przyszłości
Czesław Mozil prezentuje płytę nagraną z Grajkami Przyszłości Foto: Czwórka/Mateusz Tomaszuk

Umiejętność czytania nut umożliwia poznanie innego, magicznego świata Czesław Mozil

Tak powstał projekt "Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości", w którym dzieci ze szkół muzycznych z całego kraju, akompaniują Czesławowi Mozilowi. Artysta do współpracy zaprosił dzieci m.in. z Krakowa, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Pszczyny, Radzynia Podlaskiego, Lublina i Warszawy i dał szansę na krążku zaprezentować się różnym składom: od chóru, przez orkiestrę akordeonową, klasę harf, flety poprzeczne, saksofony, klasy perkusji do orkiestr dętych i symfonicznych. - W trakcie nagrań wydarzyło się tyle rzeczy, których nie spodziewałem się, a które dały mi mnóstwo energii - wspomina gość Czwórki. - Wykorzystałem to, że dzieciaki grają z nut i zaryzykowałem eksperymenty. Na przykład z 10-letnim Wiktorem, który marzy, żeby grać Chopina, a u mnie staje się solistą i nagle odkrywa siebie zupełnie na nowo - dodaje. 

W dzieciństwie byłem nerdem, grałem na akordeonie i uczyniłem z tego atut Czesław Mozil 

O czym opowiadają piosenki Grajków Przyszłości? Dlaczego każdej kompozycji towarzyszy teledysk? O tym m.in. w materiale Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 10.30

kul/kd

Czytaj także

"Biały album" Beatlesów do dziś edukuje muzyków

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:50
"Biały album" The Beatles od 50 lat zachwyca, inspiruje i podbija serca kolejnych pokoleń wielbicieli muzyki. - Są na nim utwory proste, zbudowane na jednym akordzie. Są też kompozycje skomplikowane, odwołujące się do rozwiązań stosowanych w muzyce klasycznej - opowiada kompozytor i gitarzysta Piotr Łojko.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie w klipach. Kto świętuje najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:00
Najwięcej klipów świątecznych tworzono w latach 70. i 80. Dziś jest ich dużo mniej, ale w rankingach niezmiennie od lat króluje ten jeden - "Last Christmas" duetu Wham!
rozwiń zwiń