Filipinki - pierwszy polski girlsband

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 17:01
- Wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. w technikum handlowym w Szczecinie, dzięki profesorowi ekonomii i muzyki Janowi Janikowskiemu - mówił Marcin Szczygielski, autor książki "Filipinki to my", syn jednej z Filipinek.
Audio
  • Marcin Szczygielski o fenomenie Filipinek - nastoletnich celebrytkach lat 60.(Klucz kulturowy/Czwórka)
Filipinki (1968)
Filipinki (1968)Foto: PAP/Ryszard Okoński

mazowsze1200.jpg
Kolorowe "Mazowsze" odczarowało polski folk

- Profesor wpadł na pomysł, by w porozumieniu z ówczesną dyrektor szkoły wyłonić z chóru grupę wokalną kilku dziewcząt, które miałyby uświetniać szkolne akademie. Wynikało to potrzeby logistycznej, bo chór było bardzo duży i nie zawsze dało się zaprosić go w całości - opowiadał gość Czwórki.

"Batumi" - pierwszy teledysk Filipinek (1963 r.):

Jan Janikowski stworzył receptę na sukces Filipinek. Już wtedy wiedział, że zespół nie może istnieć w oderwaniu od mediów Marcin Szczygielski

- Pan Jan miał nie tylko "dobre ucho" (spośród dziesiątek dziewcząt wyłonił osiem najlepszych), ale i doskonały zmysł marketingowy, a przy okazji był naprawdę dobrym kompozytorem. To on stworzył największe przeboje grupy - tłumaczył.


Mariusz Szczygielski autor książki "Filipinki to my", dziennikarka Czwórki Justyna MajchrzakMarcin Szczygielski autor książki "Filipinki to my", dziennikarka Czwórki Justyna Majchrzak

W jaki niekonwencjonalny sposób zespół zabiegał o popularność słuchaczy? Skąd wzięła się nazwa pierwszego polskiego girlsbandu? Czy to prawda, że występowały codziennie? Jakie relacje panowały w zespole? Który polski dom mody ubierał Filipinki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marcin Szczygielski (autor książki "Filipinki to my", syn jednej z Filipinek)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 15.09

ac/kh

Czytaj także

"Tarantula". Prozy eksperymentalne Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 12:00
- Żeby "Tarantulę" nazwać powieścią, musiałaby tam być akcja, bohaterowie, wątki. Natomiast elementem spajającym "Tarantulę" jest postać samego autora i sposób w jaki filtruje on rzeczywistość, robiąc z niej wybuchowy koktajl - opowiada Filip Łobodziński, tłumacz "Tarantuli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Wrońska: cały czas mam głowę pełną dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:30
Barbara Wrońska to polska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtworzy zespół Pustki oraz siostrzany duet Ballady i romanse. W Czwórce opowiedziała o drugiej trasie koncertowej promującej jej solowy album "Dom z ognia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń