X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filipinki - pierwszy polski girlsband

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 17:01
- Wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. w technikum handlowym w Szczecinie, dzięki profesorowi ekonomii i muzyki Janowi Janikowskiemu - mówił Marcin Szczygielski, autor książki "Filipinki to my", syn jednej z Filipinek.
Audio
  • Marcin Szczygielski o fenomenie Filipinek - nastoletnich celebrytkach lat 60.(Klucz kulturowy/Czwórka)
Filipinki (1968)
Filipinki (1968)Foto: PAP/Ryszard Okoński

mazowsze1200.jpg
Kolorowe "Mazowsze" odczarowało polski folk

- Profesor wpadł na pomysł, by w porozumieniu z ówczesną dyrektor szkoły wyłonić z chóru grupę wokalną kilku dziewcząt, które miałyby uświetniać szkolne akademie. Wynikało to potrzeby logistycznej, bo chór było bardzo duży i nie zawsze dało się zaprosić go w całości - opowiadał gość Czwórki.

"Batumi" - pierwszy teledysk Filipinek (1963 r.):

Jan Janikowski stworzył receptę na sukces Filipinek. Już wtedy wiedział, że zespół nie może istnieć w oderwaniu od mediów Marcin Szczygielski

- Pan Jan miał nie tylko "dobre ucho" (spośród dziesiątek dziewcząt wyłonił osiem najlepszych), ale i doskonały zmysł marketingowy, a przy okazji był naprawdę dobrym kompozytorem. To on stworzył największe przeboje grupy - tłumaczył.


Mariusz Szczygielski autor książki "Filipinki to my", dziennikarka Czwórki Justyna MajchrzakMarcin Szczygielski autor książki "Filipinki to my", dziennikarka Czwórki Justyna Majchrzak

W jaki niekonwencjonalny sposób zespół zabiegał o popularność słuchaczy? Skąd wzięła się nazwa pierwszego polskiego girlsbandu? Czy to prawda, że występowały codziennie? Jakie relacje panowały w zespole? Który polski dom mody ubierał Filipinki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marcin Szczygielski (autor książki "Filipinki to my", syn jednej z Filipinek)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 15.09

ac/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tarantula". Prozy eksperymentalne Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 12:00
- Żeby "Tarantulę" nazwać powieścią, musiałaby tam być akcja, bohaterowie, wątki. Natomiast elementem spajającym "Tarantulę" jest postać samego autora i sposób w jaki filtruje on rzeczywistość, robiąc z niej wybuchowy koktajl - opowiada Filip Łobodziński, tłumacz "Tarantuli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Wrońska: cały czas mam głowę pełną dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:30
Barbara Wrońska to polska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtworzy zespół Pustki oraz siostrzany duet Ballady i romanse. W Czwórce opowiedziała o drugiej trasie koncertowej promującej jej solowy album "Dom z ognia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń