Paryż, Wiedeń, Londyn. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:04
Do 24 lutego w Muzeum Freuda w Londynie trwa wystawa "Freud, Dali and Metamorphosis of Narcissus". Opowiada o tym, w jaki sposób na surrealistów wpłynęły XIX-wieczne badania nad histerią i hipnozą. 
Audio
  • Portreciści dawnych mistrzów, psychoanaliza w sztuce, design dokumentalny. Wystawy poleca Dominika Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
Dali Atomicus  zdjęcie wykonane w 1948 przez Philippea Halsmana
"Dali Atomicus" – zdjęcie wykonane w 1948 przez Philippe’a HalsmanaFoto: WikiImages/Pixabay

Obaj panowie - Sigmund Freud i Salvador Dali spotkali się w 1938 roku. - Jak się okazuje Dali był wielkim fanem Freuda, a badania ojca psychoanalizy pozostały nie bez znaczenia dla twórczości surrealistów - mówiła dziennikarka, Dominika Klimek. 

Na wystawie odnajdziemy przenikające się wpływy sztuki i współczesnej psychologii. Zebrane eksponaty wyjaśniają, w jaki sposób oba nurty wzajemnie się kształtowały.

Zobacz zwiastun wystawy "Freud, Dali and Metamorphosis of Narcissus":

W Muzeum Vitra w Niemczech do 20 stycznia można było oglądać prace holenderskiej projektantki Christien Meindertsma. - Artystka uważa, że jako projektanci powinniśmy myśleć nie tylko o nadawaniu kształtu projektowi, ale również o tym, skąd pochodzą surowce i materiał, na którym pracujemy oraz co stanie się z produktem po jego wyrzuceniu. Wypracowała własny styl, który nazwała designem dokumentalnym - opowiadał kurator wystawy.

Opowiedzieliśmy także wystawę Félixa Nadara - jednego z najważniejszych fotografów XIX wieku. - Był portrecistą ówczesnych celebrytów: Wiktora Hugo, Giuseppe Verdiego czy Juliusza Verne'a. Zajrzeliśmy także od Muzeum Albertina w Wiedniu, opowiedzieliśmy też o historycznej podróży od Palmiry po Mosul. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 10.16

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń