"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:00
"Do czysta" to wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović, działającej od pięciu dekad artystki performatywnej, ikony sztuki współczesnej.
Audio
  • Grace Wales Bonner, Raquel van Haver, Tino Sehgal. Wystawy na świecie poleca Dominika Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment plakatu promującego wystawę Do czysta Mariny Abramovic
Fragment plakatu promującego wystawę "Do czysta" Mariny AbramovicFoto: mat.pras/csw.torun.pl

Plakat promujący  wystawę "Do czysta" Mariny Abramovic Plakat promujący wystawę "Do czysta" Mariny Abramović

- Na ekspozycji znajdziemy aż 120 dzieł, fotografii, wideo, materiałów archiwalnych, które podsumowują pięćdziesiąt lat jej twórczości - opowiadała dziennikarka Czwórki, Dominika Klimek.

Marina Abramović pochodząca z Serbii artystka intermedialna, która w swojej sztuce stara się przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. 

- W Serpentine Gallery w Londynie, gdzie odbywała się jej ostatnia wystawa, artystka nie była obecna fizycznie. Można było zobaczyć ją przechadzającą się między eksponatami za pomocą specjalnych gogli. Do sfilmowania performerki wykorzystano 36 kamer. Krytycy stawiają pytania, czy takie działania to ukłon w kierunku nowych technologii i czy wprowadzają do jej prac powiew świeżości - komentowała Klimek. 

Największa w Europie retrospektywa prac Abramović, została zrealizowana we współpracy z Moderna Museet w Sztokholmie i Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Wystawę można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu od 8 marca do 11 sierpnia 2019 r..

Nowe wystawy w Stedelijk Museum w Amsterdamie:

Jakie prace artystki będziemy mogli zobaczyć? Więcej na temat wystawy w nagraniu audycji. Razem z Dominiką Klimek polecaliśmy też wystawę "A time for new dreams" brytyjską projektantkę jamajskiego pochodzenia Grace Wales Bonner w londyńskiej Serpentine Gallery, oraz nowości z Stedelijk Museum w Amsterdamie, o których opowiadała kuratorka Karen Archey. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karen Archey (kuratorka w Stedelijk Museum w Amsterdamie)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 10.16

 ac/pj

Czytaj także

W Londynie otwarto wystawę kostiumów Christiana Diora

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:22
W londyńskim muzeum Victorii i Alberta otworzono wystawę projektów francuskiego kostiumografa filmowego i projektanta mody, Christiana Diora. Jest to największa tego typu ekspozycja od czasów wystawy "Alexander McQueen: Savage Beauty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimna wojna - fotografie". Zdjęcia Łukasza Bąka zobaczysz tylko przez cztery dni

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:27
W dniu rozdania Oskarów, w Leica 6×7 Gallery otwarta zostanie wystawa "Zimna Wojna - Fotografie". Prace będą dostępne dla zwiedzających tylko przez cztery dni.
rozwiń zwiń