W Londynie otwarto wystawę kostiumów Christiana Diora

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:22
W londyńskim muzeum Victorii i Alberta otworzono wystawę projektów francuskiego kostiumografa filmowego i projektanta mody, Christiana Diora. Jest to największa tego typu ekspozycja od czasów wystawy "Alexander McQueen: Savage Beauty".
Audio
  • "Christian Dior: Designer of Dreams". Wystawa w V&A w Londynie (Stacja kultura/Czwórka)
Witryna sklepu marki Dior, Kuala Lumpur, zdjęcie ilustracyjne
Witryna sklepu marki Dior, Kuala Lumpur, zdjęcie ilustracyjneFoto: Ismail Sadiron/Shutterstock

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty od 1947 roku do czasów współczesnych. Zwiedzający zobaczą m.in. 200 strojów haute couture, projekty kostiumów filmowych i... zapachów.

- Młody Christian Dior uwielbiał przydomowy ogród. Był zafascynowany kwiatami. Od tego "wykiełkował pomysł na ubieranie kobiet", a zaczął od założenia własnej galerii sztuki - mówił historyk sztuki Adam Leja.

- Tam sprzedawał m.in. prace Pabla Picassa. Niestety, wielki kryzys w latach 20. spowodował zamknięcie galerii. Dior stracił pracę, ale cały czas projektował. W 1937 roku został zatrudniony w domu mody Roberta Pigueta. Jego błyskawicznie rozwijającą karierę przerwała II wojna światowa, w której brał czynny udział. Dopiero po powrocie z frontu mógł powrócić do swojej pasji i na stałe zająć się modą - opowiadał rozmówca Weroniki Puszkar.

Dla kogo po wojnie projektował Christian Dior? Kiedy udało mu się otworzyć własny dom mody? Jakie projekty znajdziemy na wystawie w muzeum Victorii i Alberta? Co projektant miał wspólnego z potocznym dziś określeniem "new look"? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adam Leja (kolekcjoner i historyk sztuki)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 10.46

Czytaj także

"Krem i czekolada" - podróż do świata smaków i zapachów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:30
Wedlowskie torciki, mydła Biały Jeleń i kultowy szampon chmielowy - to produkty, które zawdzięczamy bohaterkom wystawy "Krem i czekolada" zorganizowanej przez teatr kobiecy Teraz Poliż i Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyspiański. Nieznany". Świat wyobraźni artysty

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 12:57
600 pozycji z księgozbioru artysty, jego rękopisy i notatki, druki graficzne, pierwsze wydania dramatów to tylko część eksponatów, które możemy ogladać na wystawie "Wyspiański. Nieznany" w Muzeum Narodowym w Krakowie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń