Tola Szlagowska: pisanie tekstów to mój sposób na komunikowanie się ze światem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:08
- Warto zwacać uwagę na tekst. Muzyka to kompozycja, która łączy ze sobą słowa i melodię, i całe instrumentarium - opowiadał dziennikarz Czwórki Damian Sikorski.
Audio
  • O wartości słowa w muzyce. Mówią Paweł Leski, Marek Dutkiewicz i Tola Szlagowska (Stacja kultura/Czwórka)
Tola Szlagowska (piosenkarka, autorka muzyki i tekstów), dziennikarz Czwórki Damian Sikorski
Tola Szlagowska (piosenkarka, autorka muzyki i tekstów), dziennikarz Czwórki Damian SikorskiFoto: Damian Sikorski/Czwórka

Inspiracją może być wszystko: architektura, ludzie, rozmowa, ale to tak naprawdę od autora zależy jaki kanał w umyśle otworzy ta inspiracja Tola Szlagowska

O muzycznych inspiracjach i tym, jaką rolę pełnią w tworzeniu muzyki dziennikarz Czwórki rozmawiał z Tolą Szlagowką, piosenkarką i autorką tekstów, której kompozycje zostały docenione w branży muzycznej w Polsce i Stanach Zjednoczonych. - Nominowana do nagrody Grammy songwriterka Kasia Livingston mówiła o Toli, że mało kto, tak jak ona potrafi w dwóch językach tworzyć tak dojrzałe teksty. Jest co czytać - mówił Damian Sikorski. 

Obecnie piosenkarka przygotowuje się do wydania solowego albumu, który jest mieszanką rożnych styli z elementami jazzu, syntetycznych bitów połączonych z żywymi instrumentami. W studiu Czwórki opowiadała, że jej teksty dojrzewają razem z nią. Muszą oddawać to, co aktualnie czuje. - Inaczej, niż większość songwriterów nie zmuszam się do pisania każdego dnia. Nie chcę, żeby to stało się rutyną. Jeśli sytuacja tego wymaga zaglądam do moich trzydziestu notesów i składam słowa. Zależy mi, żeby rezonowały z tym, co czuję w środku - opowiadała artystka. 

Czy stworzenie czcionek na podstawie charakteru pisma znanych muzyków może zainspirować do tworzenia dobrych tekstów? Skąd bierze się inspiracja? Jak zostać zawodowym tekściarzem i czy ten zawód jest jeszcze potrzebny? M.in. o to zapytaliśmy Tolę Szlagowką, Marka Dutkiewicza, Pawła Leszoskiego "Leskiego".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski 

Gość: Tola Szlagowska (piosenkarka, autorka muzyki i tekstów)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 11.24

ac/kd

Czytaj także

"Andy Warhol i inne okładki płytowe". Wystawa kolekcji Piotra Metza

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:34
Jednym z mniej znanych epizodów twórczości Andy Warhola było projektowanie okładek płytowych. Łącznie przypisuje mu się od 70 do ponad 100 projektów, w tym tak słynne, jak debiut "Velvet Underground" z legendarnym bananem i podpisem Warhola, czy okładkę "Sticky Fingers" The Rolling Stones.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzypokoleniowe święto inspirowane twórczością Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:07
- Doszłam do wniosku, że mojego taty nie ucieszyłaby cisza. On sam zresztą do udanych zaliczał każdy dzień, który kończył się koncertem. Jego muzyki nie można zamknąć w archiwach - należy ją grać - mówiła córka Zbigniewa, Katarzyna Wodecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ralph Kaminski: przy takich projektach pracuje się z podjarką

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 13:00
- "Albo Inaczej 2" to projekt, przy którym pracuje się się z podjarką. Nigdy wcześniej nie brałem w czymś takim udziału i krótko mówiąc: jestem zachwycony - podsumowuje Ralph Kaminski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja 2018 wystartowała. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 18:42
21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja rozpoczął się 10 maja, a 11 i 12 maja odbywają się przesłuchania konkursowe, na które wstęp jest wolny. - To najważniejszy element tego wydarzenia - mówił Piotr Kędziorek.  
rozwiń zwiń