"Człowiek, który umarł". Kryminał podszyty filozofią

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:03
"Człowiek, który umarł" autorstwa Antti Tuomainena to przewrotna powieść kryminalna, w której ofiara sama szuka swojego zabójcy.
Audio
  • O książce "Człowiek który umarł" autorstwa Antti Tuomainena opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Geralt

samolot katastrofa 1200.jpg
Stephen King, Bev Vincent i ich 17 podniebnych koszmarów

Jaakko Kaunismaa, 37-letni przedsiębiorca, zajmujący się eksportem grzybów, zaczyna odczuwać niepokojące objawy: nudności, zawroty głowy, ataki kaszlu i bóle. - Lekarz, do którego się zwraca, informuje go, że wkrótce umrze, bo od dłuższego czasu był systematycznie podtruwany. Korzystając z ostatnich dni życia, Jaakko postanawia odnaleźć swego zabójcę - opowiadała Kinga Michalska. - Wkrótce okazuje się, że żona go zdradza, następuje też seria wypadków, dzięki której bohater zaczyna podejrzewać o zbrodnię biznesowych konkurentów. Przechodzi przemianę i stara się jak najbardziej skutecznie wykorzystać ostatnie dni życia.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Jak przekonuje Kinga Michalska, to kryminał z dozą czarnego humoru, pozbawiony klasycznych kryminalnych elementów. W jaki sposób Antti Tuomainen buduje tę powieść i dlaczego jest ona wyjątkowa? Dlaczego autor przedstawiany jest jako gwiazda podgatunku literackiego "Helsinki noir"? Jaka była droga fińskiego pisarza, autora siedmiu powieści kryminalnych, z których na polskim rynku ukazały się trzy, do pisarskiej kariery?  O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Okł. książki "Człowiek, który umarł"/mat. pras. Okł. książki "Człowiek, który umarł"/mat. pras.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 11.36

kd/ac


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. "Dunbar" - ciemne strony życia brytyjskich arystokratów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:22
- To historia oparta na schematach rodziny i pewnej tragicznej w skutkach pomyłki. Potentat medialny Henry Dunbar pada ofiarą swoich dwóch wyrachowanych córek, które chcą przejąć rodzinny biznes - opowiada o książce Edwarda St Aubyna Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolor milczenia". Czy warto pamiętać wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:44
"Kolor milczenia" to ekscytująca mieszanka kryminału i sagi rodzinnej, której tragiczna przeszłość i głęboko skrywane sekrety po latach wychodzą na jaw.
rozwiń zwiń