Przestrzeń, pieniądze i czas. Virginia Woolf o tym, co czyni kobietę twórczą

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:30
Mija 90. lat od wydania eseju Virginii Woolf "Własny pokój". Jak wiele postulatów zapisanych przez brytyjską pisarkę nadal jest aktualnych?
Audio
  • Karolina Sulej o Wirginii Woolf i "potrzebie posiadania własnego pokoju" (Stacja Kultura/Czwórka)
Virginia Woolf
Virginia Woolf Foto: Franzi/Shutterstock.com

Kiedy Wirginia Woolf zaczęła pisać "Własny pokój" była już uznana pisarką, wiodła wygodne życie i właściwie o nic nie musiałaby walczyć. - Sufrażystki zwyciężyły, kobiety w Wielkiej Brytani zyskały prawa wyborcze. Tymczasem Woolf zaczęła się zastanawiać, czy to zrównanie praw kobiet i mężczyzn dotyczy także obyczajowości i kultury - opowiada Karolina Sulej. - "Własny pokój" został przygotowany jako esej uniwersytecki do wygłoszenia. Jest on wielkim wywodem o tym, że żeby kobieta była twórcza i w tej twórczości wolna, potrzebuje konkretnych rzeczy: przestrzeni, pieniędzy i czasu - wyjaśnia gość Czwórki.

"Własny pokój" nie jest feministyczną ramotą z początku XX wieku, tylko świeżym tekstem - nie tylko intelektualnym, ale także emocjonalnym Karolina Sulej

W ten sposób Wirginia Woolf przypomina nam, że bez względu na to, ile praw będą mieć kobiety, to te najważniejsze dotyczą codzienności i bycia w domu. - Chodzi o to, żeby w codziennej krzątaninie, którą musimy wykonać, znaleźć dla siebie metaforyczny, ale też bardzo konkretny "własny pokój" - mówi Sulej.

Polskie wznowienie eseju Woolf, przygotowane w 90. rocznicę premiery tekstu, zostało wzbogacone o cykl rozmów o stawaniu się kobietą, w których uczestniczyły m.in. Edyta Bartosiewicz, Joanna Bator, Magdalena Cielecka i Ewa Woydyłło. Czy udało nam się wcielić w życie teorię brytyjskiej pisarki? Czy nauczyłyśmy się uważności dla siebie samych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Sulej (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 11.15

kul/kd

Czytaj także

Marcin Grygier. Jak z chemika zostać autorem kryminałów?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 14:00
- Trzeba napisać pierwsze zdanie, to chyba najważniejszy krok. Ja swój zrobiłem ćwierć wieku temu, ale zadebiutowałem w roli pisarza niecałe trzy lata temu - opowiada Marcin Grygier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń