27. odsłona "Sztuki Ulicy". "To teatr zaangażowany społecznie"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:47
Sztuka Ulicy jest cyklicznym projektem artystycznym realizowanym w obszarach teatru, tańca, cyrku i performance’u w Warszawie od 1993 roku. Na tegoroczną edycję zaproszeni zostali artyści z Niemiec, Czech, Rosji i Polski.
Audio
  • Akrobatyka, ekologia i teatry zaangażowane społecznie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Od 28 czerwca do 7 lipca 2019 warszawskie skwery, place i parki staną się sceną teatralną i cyrkową. Artyści z Polski i zagranicy w swoich przedstawieniach będą poruszać zarówno tematy, które rozbudzają naszą wyobraźnię współcześnie, jak i te, o których nie chcemy zapomnieć. - Z okazji 30. rocznicy roku przełomu (1989) zaplanowaliśmy specjalne wydarzenia. W trakcie trwania festiwalu otworzymy wystawę dedykowaną teatrowi plenerowemu i teatrowi ulicy w Polsce, który miał swoich przedstawicieli także w czasach ciężkiego realnego  socjalizmu - zapowiadał dyrektor imprezy Dariusz Jarosińki. 

- W czasach wszechobecnej cenzury i zakazu organizowania zgromadzeń znajdowali się artyści, którzy promowali swoją działalność. Przypominamy zarówno teatry, które przetrwały okres przełomu, jak i te, które z różnych przyczyn przestały istnieć - opowiadał. 

A te powstawały najczęściej w środowiskach studenckich. W jakich miastach Polski w tamtym okresie teatry uliczne rozwijały się najsilniej? Jakimi tematami zajmowały się w latach 80.? Którym z nich udało się przetrwać? Gdzie w tym roku zobaczymy widowiska zorganizowane w ramach tegorocznej odsłony "Sztuka Ulicy"? Jakie spektakle znalazły się w programie? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dariusz Jarosiński (dyrektor Festiwalu Sztuka Ulicy)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 11.07

ac

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Praga, Nowy Jork, Berlin

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:40
W Leica Gallery w Pradze możemy oglądać wystawę zdjęć niemieckiego fotografa Jürgena Schadeberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

PSOTY - obcy, inny, ekologia i kosmos

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:29
- Świat dorosłych przekłada się na świat dzieci - mówi Marta Wójcicka, odpowiedzialna za wydarzenie "PSOTY w kosmosie". - Dziś mówi się o ociepleniu klimatu, działaniach ekologicznych. Te same rzeczy dzieją się wokół dzieci - dodaje. 
rozwiń zwiń