Zanamy nazwiska nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 16:28
Poznaliśmy nominowanych w trzech kategoriach: Obraz, Myzyka oraz Słowo. Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa podjęły współpracę, by po 11 latach wznowić przyznawanie nagród osobom ważnym dla rozwoju kultury. Kto zawalczy o statuetkę w kategorii Muzyka?
Audio
  • Nagrody Mediów Publicznych. Poznajcie nominowanych w kategorii "Muzyka" (Stacja kultura/Czwórka)
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski: nagroda w kategorii Muzyka ma dla Polskiego Radia szczególne znaczenie (IAR)
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes TVP Jacek Kurski, redaktor naczelny PAP Radosław Gil, oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes TVP Jacek Kurski, redaktor naczelny PAP Radosław Gil, oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski Foto: PAP/Leszek Szymański

Wśród nominowanych są reprezentanci różnych gatunków muzycznych: Marek Moś, Janusz Prusinowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Agata Zubel i Józef Skrzek. Dziennikarze muzyczni Polskiego Radia opowiedzieli o tegorocznych nominowanych. 

Nieprzypadkowo mówi się, że Jan Ptaszyn Wróblewski cały jest jazzem. Od wielu lat jest praktykiem i popularyzatorem jazzu w Polsce i na świecie. Grywał ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w świecie jazzu. Muzycy wchodzący dopiero w ten świat poznawali ten gatunek dzięki jego audycjom. Jest człowiekiem z ogromnie otwartą głową - mówił dziennikarz muzyczny, zastępca redaktor naczelnej radiowej Jedynki Marcin Kusy.

Nominację otrzymał, jak podkreślono, "za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu".

- To niezwykle ważna postać na scenie polskiej muzyki tradycyjnej. To człowiek, dzięki działalności którego muzyka ludowa w Polsce wróciła do życia- mówił Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Janusz Prusinowski jest skrzypkiem, który grani na instrumencie uczył się od dawnych mistrzów. Jest założycielem i koordynatorem festiwalu "Wszystkie mazurki świata", twórcą zespołu ludowego Janusz Prusinowski Kompania. Wyróżnienie otrzymał, za "świadome i konsekwentne przywracanie znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, oraz popularyzowanie nurtu muzyki źródeł w Polsce i poza jej granicami".

Janusz Prusinowski Janusz Prusinowski

Kolejna nominowana, Agata Zubel to, jak mówił dziennikarz radiowej Dwójki Grzegorz Dąbrowski postać wyjątkowa zarówno jeśli chodzi o warsztat wokalny, ale i kompozytorski. Autorka tekstów i wokalistka za swój wyjątkowy styl i technikę wielokrotnie była nagradzana w konkurach na całym świecie. Autorkę doceniono m.in. za nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego i umiejętność łączenia muzycznych światów".

Agata Zubel Agata Zubel

Założyciel jednego z najlepszych polskich kwartetów, skrzypek i dyrygent Marek Moś został nominowany "za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej i odwagę w łączeniu gatunków muzycznych. Potwierdza to Grzegorz Dąbrowski zwracając uwagę, że założona przez niego orkiestra kameralna AUKSO nie zna żadnych muzycznych barier. - To postać wielu talentów - mówił. 

Marek Moś Marek Moś

Multiinstrumentalista i założyciel zespołu SBB Józef Skrzek to piąty nominowany do nagrody. Kiedyś uznawany za wzór polskiej awangardy. Niezależnie od tego, czy jest członkiem zespołu Czesława Niemena, czy frontman jednej z najbardziej rozpoznawalnych jazz-rockowych lat 70. - kapeli SBB. W uzasadnieniu podkreślono jego "artystyczną bezkompromisowość" oraz "ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji".

Kto z nominowanych sięgnie po statuetkę? O tym przekonamy się 16 września. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się  w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Damian Sikorski

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

Jamal z płytą "Czarny motyl”. "To dla mnie nowe otwarcie"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:25
Na piąty album Jamala trzeba było czekać dwa lata. Artysta, kojarzony dotychczas z takimi gatunkami jak dancehall, hip-hop czy R&B, tym razem zaskoczył fanów zupełnie nowym muzycznym obliczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pietrucha, Przybysz, Koteluk, Bartosiewicz, Brodka na wspólnej trasie koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 17:04
Prawdziwa plejada kobiecych głosów rodzimej sceny muzycznej wystąpi na najnowszej odsłonie najbardziej kobiecej trasy koncertowej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muniek Staszczyk z solową płytą: "Syn miasta" to mój muzyczny oddech

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:51
Muniek Staszczyk zapowiada solową płytę "Syn miasta". Singiel zatytułowany "Pola" napisał m.in. Dawid Podsiadło, a w klipie zobaczymy Agatę Buzek i Jacka Braciaka. - To dla mnie taki "muzyczny oddech". Robię dziś coś zupełnie innego niż w T.Love - mówił w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taylor Swift straciła prawa do swoich piosenek. Wykupił je manager Biebera

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 12:31
Wykupił je menedżer - Justina Biebera. ​Wcześniej prawa do jej twórczości należały do Big Machine Label Group. Dlaczego ochrona praw autorskich to nadal tak duży problem?
rozwiń zwiń