Wirtualna rzeczywistość. W jaki sposób wpływa na odbiór sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:05
Wirtualna rzeczywistość to jedna z najszybciej rozwijających się form audiowizualnych. W jej kontekście mówi się o rewolucji estetycznej i technologicznej. Jak wpływa na nasz odbiór kultury i sztuki?
Audio
  • Rozszerzona rzeczywistość - jak wpływa na odbiór sztuki? (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

VR a przyszłość kina. Dlaczego filmowcy boją się technologii

Kolaboracje między nowymi technologiami a sztukami plastycznymi możemy obserwować w galeriach na całym świecie. Aktywne uczestniczenie w inscenizacji sprawia, że zmieniamy sposób postrzegania dzieła i naszej wobec niego roli. Z widza, stajemy się współtwórcą. Czy wpłynie to także na rozwój kinematografii? To pytanie zadają organizatorzy konferencji "VR – kolejny trend czy przyszłość kina?". W Czwórce starała się na nie odpowiedzieć jedna z prelegentek, reżyserka i kuratorka VR Anna Brzezińska - Filmowcy są bardzo ostrożni, jeśli chodzi o to medium. Postrzegają je w kategoriach zagrożenia. Co jest o tyle dziwne, że obie dziedziny nie mają ze sobą wiele wspólnego – twierdziła.

- Kino nie ma rywala w wirtualnej rzeczywistości. Te dwa sposoby opowiadania historii są bardzo różne. W VR nie skupiamy się na oglądaniu historii, bo jesteśmy w centrum tej opowieści. Mamy do czynienia z nowym medium, które zrewolucjonizuje wiele obszarów naszego życia, nie tylko tego związaną ze sztuką – komentowała.

Stoimy u progu rewolucji?

Zdaniem Anny Brzezińskiej wiele na to wskazuje. - Rozwój tej technologii wspierany jest przez najważniejszych graczy branży technologicznej, producentów software’u, gier komputerowych, ale również edukacji, medycyny czy biznesu. To dziedzina, która niekoniecznie należy do środowiska artystycznego. Dziś nie tylko VR (wirtualna rzeczywistość), ale przede wszystkim XR (Extended Reality), czyli rozszerzona i mieszana rzeczywistość zaczyna wchodzić do użytku powszechnego. To dzieje się na naszych oczach. - mówiła.

Jakie możemy dostrzec związki między VR a filmem? Czy VR to przede wszystkim przestrzeń eksperymentu i innowacji? Jak duży jest potencjał komercyjny wirtualnej rzeczywistości? Więcej na temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ana Brzezińska – reżyserka dokumentalna, kuratorka VR

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 10.15

ac/kul

Czytaj także

Krzesło, a sprawa duńska. Jak opowiedzieć historię kraju za pomocą designu?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:25
Na początek Dominika Klimek zabiera nas w podróż do Danii. Tam, w Kopenhadze, w Muzeum Designu znajdziemy kilka wystaw, na które warto się wybrać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Stalowej kwitnie sztuka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:36
Stalowa to warszawska ulica, wytyczona jeszcze przed wojną. W latach 90., jak cała Praga Północ, nie cieszyła się dobrą opinią, jednak w wiek XXI weszła pełna galerii i życia kulturalnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń