Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
Audio
  • Gdy eksponat i przestrzeń staje się dziełem i sztuka nie stworzona przez człowieka (Stacja kultura/Czwórka)
Wystawa prac Andyego Warhola w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku
Wystawa prac Andy'ego Warhola w Whitney Museum of American Art w Nowym JorkuFoto: PAP/JUSTIN LANE

dom pod słońcem Eileen GRAY Zosia Dierżawska 1200.jpg
Eileen Gray. Koncepcja zmysłowego designu

- W czasach, gdy  na każdym kroku znajdujemy ogromną ilość przedmiotów z reprodukcjami dzieł Warhola warto wybrać się na wystawę, by sprawdzić, co było motywacją do stworzenia tych prac - mówiła dziennikarka Czwórki.

"Photography + Folk Art: Looking for America in the 1930s" to historia ludzi i miejsc, których już nie ma. Mikrospołeczności, lokalne wierzenia, kryzys i podziały Dominika Klimek

W tym samym muzeum możemy również odwiedzić wystawę poświęconą jednemu z najciekawszych fragmentów historii Stanów Zjednoczonych. Na "Photography + Folk Art: Looking for America in the 1930s".

- To historia amerykańskiego folkloru z lat 30. ub. wieku zanurzona w kontekście wielkiego kryzysu ekonomicznego i nierówności społecznych. Opowieść o kulturze ludowej, która rozwijała w inny sposób od europejskiej - mówiła dziennikarka Czwórki.

Dzieła Kounellisa są kompletne. Jego prace nie funkcjonowały w przestrzeni. Tworzyły z nią całość Dominika Klimek

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Art Institute of Chicago (@artinstitutechi)

"Training Humans" to obrazy stworzone przez oprogramowanie. Wynik badania, które miało na celu weryfikowanie ludzi na podstawie zebranych danych Dominika Klimek

W audycji polecaliśmy też najciekawsze europejskie wystawy. Zajrzeliśmy m.in. do Pragi na wystawę prac polskiego fotoreportera wojennego Krzysztofa Millera, a także Wenecji i Mediolanu, gdzie w filiach Fondazione Prada, można oglądać m.in. prace greckiego twórcy Jannisa Kounellisa (Wenecja) oraz duetu Kate Crawford i Trevora Paglena ("Training Humans", Mediolan). W rozmowie z Dominiką Klimek opowiedział o nich jeden z kuratorów, Mario Mainetti.

Więcej na temat wydarzeń w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 10.18

ac/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Andy Warhol w Sztokholmie i nowe spojrzenie na chorwacki design

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:27
Na początek zaglądamy do Zagrzebia, gdzie w Muzej Mimara możemy oglądać prace bośniackiego fotografa Zorana Filipovića.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń