Oscarowe soudtracki. Który ma największą szansę na statuetkę?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 21:26
92. ceremonia wręczenia najważniejszych nagród w przemyśle filmowym zbliża się wielkimi krokami. Filmowa gala odbędzie się tradycyjnie w siedzibie Dolby Theatre w Los Angeles. Na złote statuetki czekają jednak nie tylko twórcy filmów, ale i muzyki. Który z nominowanych ma największą szansę na wygraną?
Audio
 • Muzyczne Oscary 2020. Kto powalczy o statuetkę? (Stacja kultura/Czwórka)
Statuetki Oscarów
Statuetki OscarówFoto: Shutterstock.com/Featureflash Photo Agency

Każdego roku członkowie Akademii nominują faworytów w dwóch kategoriach muzycznych. Twórcy mogą otrzymać statuetkę za najlepszą muzykę (nagroda przyznawana od 1934 roku oraz najlepszą piosenkę (od 1934 roku nagroda dla twórcy słów i muzyki).

Jednym z najgorętszych nazwisk w środowisku kompozytorów stała się w tym roku Hildur Guðnadóttirislandzka artystka, kompozytorka i wiolonczelistka, która stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu "Joker" nominowanego w aż 11 kategoriach, w tym za najlepszą muzykę oryginalną. - Komponowała muzykę do teatru, spektakli tanecznych i filmów, aranżowała muzykę chóralną, tworzyła ilustracje muzyczne dla Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, Islandzkiego Teatru Narodowego, czy Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Jest autorką ścieżki dźwiękowej do serialu "Czarnobyl" - wyliczał dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski

W 2020 roku w kategorii najlepsza piosenka nominowani zostali:

 • "I Can’t Let You Throw Yourself Away" - z animacji "Toy Story 4"
 • "I’m Gonna Love Me Again" - z filmu "Rocketman"
 • "I’m Standing With You" - z filmu "Przypływ wiary"
 • "Into the Unknown" - z animacji "Kraina Lodu 2"
 • "Stand Up" - z filmu "Harriet"

Poza Guðnadóttir w o wygraną w kategorii najlepsza muzyka filmowa powalczą kompozytorzy wielokrotnie doceniani przez Akademię. Wśród nich znaleźli się m.in. nominowany 42 razy kompozytor John Williams ("Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"). Do tej pory otrzymał pięć statuetek za ilustracje do takich filmów, jak "Lista Schindlera", "Szczęki", "E.T.", "Gwiezdne Wojny. Nowa nadzieja" oraz za ścieżkę dźwiękową do filmowej adaptacji "Skrzypka na dachu".

Na liście znalazł się też dziewięciokrotnie nominowany kompozytor Randy Newman, nagrodzony Oscarem za ścieżkę dźwiękową do animacji "Toy Story 3" ("Historia Małżeńska"), nominowany 14 razy Thomas Newman ("1917") oraz Alexandre Desplat - 9 nominacji, dwie wygrane za filmy "Kształt wody" i "Grand Budapest Hotel" (w 2020 roku nominowany za muzykę do filmu "Małe kobietki").

W kategorii najlepsza muzyka oryginalna powalczą twórcy ścieżki dźwiękowej do filmów: 

 • "Joker"
 • "Małe Kobietki"
 • "Historia Małżeńska"
 • "1917"
 • "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie"

Kto ma największe szanse na zdobycie statuetki? Kto jest faworytem krytyków i dziennikarzy muzycznych w kategorii najlepsza piosenka? O tym w rozmowie z Mateuszem Kosmacińskim, producentem muzycznym.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 10.40

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boże Narodzenie w klipach. Kto świętuje najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:00
Najwięcej klipów świątecznych tworzono w latach 70. i 80. Dziś jest ich dużo mniej, ale w rankingach niezmiennie od lat króluje ten jeden - "Last Christmas" duetu Wham!
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Bowie - jego legenda nie przemija

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:20
8 stycznia 1947 roku przyszedł na świat David Bowie. Z okazji 72. rocznicy jego urodzin premierę ma aplikacja na urządzenia mobilne, która umożliwia zobaczenie wystawy "David Bowie Is". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wodecki Twist Festival. Trzy trąbki i wspaniałe głosy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 13:00
- Za tym projektem stoją: wspaniała muzyka, pozytywna energia i mój Tata - opowiada Katarzyna Wodecka, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Wodecki Twist Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:50
- Jestem synestetykiem. Dźwięki widzę w kolorach, kształtach i układach przestrzennych. Postanowiłam to wykorzystać tworząc graficzną historię muzyki - opowiada Marianna Oklejak, autorka albumu "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk". 
rozwiń zwiń