95 piosenek na 95 lat Polskiego Radia. Głosuj i Ty!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 12:29
- Stworzenie listy 95 piosenek, które towarzyszyły Polakom przez dziesiątki lat to bardzo długa i trudna praca - ocenia Norbert Borzym i zaprasza do codziennego uczestnictwa w Plebiscycie "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia". 
Audio
  • Norbert Borzym i Damian Sikorski opowiadają o Plebiscycie "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia" (Stacja Kultura//Czwórka)
.
.Foto: .

- Aby dokonać wyboru 95 piosenek należało ogarnąć wszystkie gatunki muzyczne. Na naszej liście propozycji są utwory z lat 30., ale i współczesne, z lat 70. i 90. - wyjaśnia Bert. 

- Pamiętam, jak robiliśmy podsumowanie 2019 roku w Czwórce, wtedy było trudno wybrać kompozycje i albumy, a pracowaliśmy jedynie na jednym roku - dodaje Damian Sikorski. - Ten wybór z 95 lat to są Himalaje. 

Wśród proponowanych w Plebiscycie kompozycji znajdziemy i Monikę Brodkę i jej "Grandę", i Krzysztofa Zaleskiego, i Taconafide z utworem "Tamagotchi". 


- Znajdziemy też piosenki Eugeniusza Bodo, czyli przedwojenne - zdradza gość Kasi Dydo. - Jest też utwór Alberta Harisa "Ada to nie wypada".  Jego nazwisko brzmi anglojęzycznie, a jest to Aaron Heckelman, który napisał słynną piosenkę "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka" - przypomina. 

Damian Sikorski na plebiscytowej liście odnalazł Strachy na lachy "Dzień dobry, kocham Cię". Nie brakuje też Martyny Jakubowicz z jej hitem "W domach z betonu". 

Kasia Dydo przekonuje, że Plebiscyt może być doskonałym pretekstem do wspólnego, międzypokoleniowego słuchania muzyki. - Możemy porozmawiać o tym czego słuchało się kiedyś, a czego sucha się dziś - podkreśla. 

W plebiscycie możemy głosować codziennie. Plebiscyt Piosenki 95-lecia Polskiego Radia >>>  Każdego dnia możemy oddać jeden głos. I tak do 31 stycznia.

- Wyniki poznamy 1 lutego. Tego dnia w 1925 roku została nadana pierwsza audycja radiowa - przypomina Damian Sikorski. - Do dziś oddano już 150 tysięcy głosów. 

Wybrane przez słuchaczy piosenki zostaną przygotowane na nowo przez znanych muzyków: Adama Sztabę i Krzysztofa Herdzina. - Adam Sztaba to człowiek, który myśli za kilkadziesiąt instrumentów, potrafi w ciągu godziny przearanżować kilka numerów.  Krzysztof Herdzin za to znany jest z podwórka jazzowego - zdradzają dziennikarze Czwórki. - Dziś ludzie uwielbiają słuchać starych polskich nagrań - dodają.

Głosuj w Plebiscycie Piosenki 95-lecia Polskiego Radia>>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian SikorskiNorbert "Bert" Borzym (dziennikarze muzyczni Czwórki)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 10.41

pj/kul

Czytaj także

Przybysz, Kortez, Radiohead - czego Sara Kordowska słucha zimą?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:27
Niektórzy artyści jeżdżą w czasie ferii na nartach, desce czy sankach, a inni chillują. Do tych chillujących właśnie należy Sara Kordowska, zwyciężczyni trzeciej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Wokalistka ułożyła playlistę idealną na zimę dla słuchaczy Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snowtracku Daniela Moszczyńskiego nie ma bez "Lords of The boards"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:20
Na zimowy stok zabieramy, narty, kijki, deski, ale nierzadko też słuchawki, a w nich ulubioną muzykę. Co odpalić do szalonej snowboardowej jazdy po świeżym puchu? Poleca Daniel Moszczyński z zespołu Bibobit. 
rozwiń zwiń