Kino domowe. Filmy poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:00
Filmowe opowieści o skomplikowanych relacjach rodzinnych są jak zwierciadło, w którym czasami warto się przejrzeć. 
Audio
  • Krytyk Łukasz Muszyński o najlepszych dramatach rodzinnych (Stacja Kultura/Czwórka)
Carey Mulligan, Paul Dano i Zoe Kazan promuja film Kraina wielkiego niebana festiwalu w Cannes - 2018 rok
Carey Mulligan, Paul Dano i Zoe Kazan promuja film "Kraina wielkiego nieba"na festiwalu w Cannes - 2018 rokFoto: PAP/Abaca/Nasser Berzane

Kevin Spacey w kryzysie wieku średniego

W 1990 roku na ekrany kin wszedł filmy, który właściwie nie otrzymał żadnej złej recenzji, zdobył za to pięć Oscarów i zarobił 350 milionów dolarów. "American Beauty" - debiut reżyserski Sama Mendesa - to opowieść o przechodzącym kryzys wieku średniego mieszkańcu amerykańskich przedmieść, który zakochuje się w koleżance swojej nastoletniej córki. - Angela grana przez Menę Suvari staje się jego obsesją. Lester, w tej roli Kevin Spacey, rzuca dla niej pracę, zaczyna ćwiczyć i robić wszystko to, co robił w wieku młodzieńczym. Pozostaje tylko pytanie, czy to wszystko mu się opłaci - mówi Łukasz Muszyński.

Zobacz zwiastun

Czułe słówka i morze łez

Słodko-gorzka opowieść o matce i córce, która wyciska morze łez - tak po przemierze "Czułych słówek" widzowie opisywali ten film. - To też jest absolutna klasyka amerykańskiego kina z "wielką oscarową piątką" na koncie - opowiada krytyk. - Film opowiada o dwóch niezwykłych kobietach (niezapomniane role Shirley MacLaine oraz Debry Winger). Wykreowane ręką mistrza, reżysera Jamesa L.Brooksa, wspaniałe sceny obrazują 30-letni związek matki i córki pełen momentów komicznych, jak i roztkliwiających. Aktorkom partneruje Jack Nicholson, w roli sąsiada MacLaine popijającego, starzejącego się kobieciarza i byłego astronauty.

Premiera "Czułych słówek" odbyła się w 1983 roku. Film doczekał się kontynuacji - "Czułe słówka: ciąg dalszy" trafiły do kin w 1986 roku.   

Zobacz zwiastun

Pod jednym niebem: Carey Mulligan oraz Jake Gyllenhaal

Znany z takich filmów jak "Labirynt" i "Aż poleje się krew" - Paul Dano w 2018 roku zadebiutował w roli reżysera. "Kraina wielkiego nieba" przyniosła mu nominacje do nagród na festiwalach w Sundance i Toronto. - Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. XX wieku. Bohaterowie - Jeanette i Jerry - są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Jerry nie radzi sobie z byciem ojcem i mężem, więc przy pierwszej nadarzającej się okazji, jako ochotnik wyjeżdza do gaszenia wielkiego pożaru. W tym czasie Jeanette wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś - szaloną, atrakcyjną i pełną życia - opowiada gość Czwórki.

Film powstał na podstawie powieści "Wildlife" Richarda Forda.

Zobacz zwiastun

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 10:05

kul

Czytaj także

"Król Lew" - powrót legendy w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:00
Recenzenci filmowi i krytycy są podzieleni. Jedni są zachwyceni nową odsłoną animacji "Król Lew", inni wolą pozostać przy wersji z 1994 roku. Po której stronie stoi Łukasz Muszyński?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Extras", "Spisek przeciwko Ameryce" ,"Giri/Haji" - polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 10:07
Bez pośpiechu, w dresie lub piżamie, dowolną ilością popcornu i ulubionych przekąsek zachęcamy do pozostania w domu i nadrobienia zaległości serialowych. Wśród propozycji od Kai Klimek z którą połączymy się na żywo za pośrednictwem Skype znajdą się produkcje, na które warto poświęcić wolny czas.
rozwiń zwiń