Wiersze w mieście i w internecie. Poeci dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 13:00
W ramach czwartej odsłony międzynarodowej akcji "Wiersze w mieście" będziemy mogli usłyszeć głos poetek i poetów apelujących o troskę o naszą planetę. - Artyści mają w sobie zdolność przekazywania uniwersalnych prawd. I są bardzo wrażliwi, jeśli chodzi o potrzebę ratowania świata - mówi Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury.
Audio
  • Wiersze w mieście - dla planety i internautów (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: 24Novembers/Shutterstock.com

Zobacz
muzeum wystawa sztuka galeria 1200.jpg
Kultura daje wytchnienie. Warto wiedzieć, jak ją dziś tworzyć

Dzięki organizowanej przez EUNIC Warszawa akcji "Wiersze w mieście" artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan, który jest efektem działań człowieka może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów. - Skutki zmian klimatycznych są dramatyczne i to my, ludzie, jesteśmy głównie za to odpowiedzialni - opowiada gość Czwórki. - Świadomość takiego stanu rzeczy cechuje przede wszystkim młode pokolenie poetek i poetów.

W akcji bierze udział 19 twórców, którzy posługują się 16 językami. - Polskę reprezentuje znakomita poetka i prozaiczka oraz laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Julia Fiedorczuk z wierszem "Fotosynteza" - mówi Bogusława Sochańska.

Z uwagi na sytuację, w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii, organizatorzy akcji postanowili dotrzeć z poetyckim przekazem do odbiorców z całej Polski.  - Jesteśmy obecni w mediach społecznościowych i mamy dla internautów propozycję, by nagrywali własne interpretacje prezentowanych tam wierszy, a my w miarę możliwości będziemy je publikować- zachęca rozmówczyni Kasi Dydo. - Mamy też wersję audio tych utworów - zarówno w polskim przekładzie, jak i w oryginalnych wersjach, czytanych przez samych autorów. To może być szczególnie ciekawe dla osób, które interesują się językami obcymi, ale nigdy nie spotkali się na przykład z brzmieniem języka maltańskiego - dodaje.

Akcja "Wiersze w mieście" w przestrzeni wirtualnej wystartowała 15 kwietnia i potrwa miesiąc.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bogusława Sochańska (Duński Instytutu Kultury)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 10.30

kul/pj

Czytaj także

Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AGD i RTV - będą nowe przepisy dotyczące napraw sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 16:30
W kwietniu 2021 roku wchodzi w życie prawo dotyczące ekologicznego projektowania. Czy pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki, oświetlenie, ekrany i telewizory będą musiały spełniać specjalne wymagania dotyczące możliwości napraw? 
rozwiń zwiń