Ekologia na metce. Jak czytać etykiety?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 18:40
Ratowanie świata warto zacząć od... czytania etykiet. - Żywność ma wtedy dobry skład, kiedy potrafimy wymówić i rozumiemy wszystkie jej składniki - mówi dietetyk Michał Wrzosek.
Audio
  • Czy ekologiczny zawsze znaczy zdrowy? I dlaczego bio-marchewki pakowane są w folię? (Ratujemy świat/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura/Shutterstock.com

Czytaj także
shutterstock krowa 1200.jpg
"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

- "Bio", "eko" i "organic" to hasła, które oznaczają, że żywność produkowana jest w sposób naturalny, czyli nie zawiera modyfikowanych genetycznie mikroorganizmów, sztucznych barwników, konserwantów oraz pestycydów, choć z tym akurat bywa różnie - mówi gość Czwórki. 

Takie produkty mogą inaczej wyglądać, inaczej smakować i mieć inną jakość sensoryczną. Ale ich sposób wytwarzania jest bardziej przyjazny dla środowiska i dbający o harmonijny rozwój świata zwierząt i świata roślin. - Żywność "bio" powinna posiadać odpowiedni certyfikat. To jest taki unijny listek na zielonym tle, który składa się z dwunastu gwiazdek. Pod tym symbolem musi znajdować się numer identyfikujący jednostkę certyfikującą oraz miejsce skąd pochodzą surowce. Wtedy możemy mieć pewność, że produkt jest ekologiczny - podkreśla Michał Wrzosek.       


Czytaj także
sweter ubrania 1200.jpg
Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Żywność ekologiczna - zdaniem eksperta - nie zawsze jest jednak najlepszym wyborem. Czasami możemy zrobić rzeczy prostsze, ale bardziej efektywne dla naszej planety. Jakie? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Michał Wrzosek (dietetyk, doktorant i wykładowca SGGW)

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 14.18

kul


Czytaj także

Zmiany klimatyczne na Antarktyce. Jak bardzo nas dotyczą?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 14:04
Polska Akademia Nauk od wielu lat prowadzi badania w rejonie Antarktyki. Dzięki nim, obserwowane są procesy, jakie zachodzą w tamtejszej przyrodzie - od fauny, przez roślinność i porosty po mikroorganizmy, zmiany glacjalne i pogodowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 18:40
Globalne ocieplenie, ginące gatunki i katastrofy ekologiczne coraz częściej stają się głównym tematem filmów i seriali. - Wyróżniłabym w tym obszarze dwa nowe gatunki: eko-horror i eko-baśń jako narzędzia do ratowania świata - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń