AGD i RTV - będą nowe przepisy dotyczące napraw sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 16:30
W kwietniu 2021 roku wchodzi w życie prawo dotyczące ekologicznego projektowania. Czy pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki, oświetlenie, ekrany i telewizory będą musiały spełniać specjalne wymagania dotyczące możliwości napraw? 
Audio
  • Napraw, nie wyrzucaj. Jak wydłużyć życie sprzetom AGD/RTV? (Ratujemy świat/Czwórka)
  • Strajk dla Ziemi w czasie pandemii. O akcji #wykełkujnadzieję opowiada Łukasz Rydzik (Ratujemy Świat/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Monkey Business Images

Dziś elektrośmieci są najszybciej rosnącym strumieniem odpadów. W tym roku będzie to 50 mln. ton, czyli pięć tysięcy wież Eiffla Piotr Barczak

Zgodnie z nowym przepisami przedmioty wprowadzane na europejski rynek będą musiały spełniać minimalne wymagania dotyczące możliwości ich naprawy w celu przedłużenia żywotności. - Wśród wymogów będzie m.in. bezdestrukcyjny demontaż, który umożliwi każdej "złotej rączce" wymianę baterii czy ekranu bez zepsucia sprzętu - wyjaśnia Piotr Barczak. - Kolejne to dostępność części zamiennych i dostęp do instrukcji naprawczych.   

Komisja Europejska w nowej strategii "Zielony Ład" planuje dalsze wzmocnienie tych dyrektyw, które objąc mają także elektronikę, czyli telefonów, laptopów i tabletów. 

Czytaj także
ekologia zakupy kobieta etykieta 1200.jpg
Ekologia na metce. Jak czytać etykiety?

O tym, że to konieczne rozwiązanie przekonują m.in. wyniki raportu Europejskiego Biura Ochrony Środowiska. - Do 10 proc. wszystkich pralek deponowanych w punktach selektywnej zbiórki odpadów ma nie więcej niż 5 lat. Dotyczy to także laptopów i telefonów komórkowych - mówi gość Czwórki. Tymczasem wystarczy, że w Europie postaramy się przedłużyć życie smartfonom o rok i w ten sposób wyeliminujemy z atmosfery 4 mln. ton dwutlenku węgla. To jest mniej więcej tyle, ile zużywają wszystkie samochody, które jeżdżą w Danii - podsumowuje.    

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Barczak (Europejskie Biuro Ochrony Środowiska, ekspert Stowarzyszenia Zero Waste Polska)

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
rozwiń zwiń