Matura 2020. Historia sztuki - atrybuty świętych i bogów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:38
Aby dobrze zdać maturę z historii sztuki warto znać Biblię i mitologię, do których artyści często sięgali. Umiejętność rozpoznania najpopularniejszych postaci i ich atrybutów bardzo to ułatwi. 
Audio
  • Ewelina Chwiejda wyjaśnia czym są atrybuty i jak, dzięki nim, rozpoznać świętych i bogów (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Reidl

dziecko_sztuka1200.jpg
Matura 2020. Historia sztuki - poznaj wszystkie style

Atrybuty to najczęściej drobne przedmioty, które trzyma postać, albo które są w jej okolicach. Dzięki rozpoznaniu, co to za atrybut, możemy z łatwością zidentyfikować daną postać i określić jej źródło ikonograficzne. - Źródło ikonograficzne to ważne pojęcie, które czasami zaskakuje maturzystów - zwraca uwagę Ewelina Chwiejda historyczka sztuki, autorka bloga matura-z-historii-sztuki.pl. - Brzmi poważnie. A chodzi tylko o rozpoznanie czy jest to temat biblijny, mitologiczny, czy ewentualnie historyczny - dodaje. 

sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

- Na starcie najlepiej nauczyć się o najważniejszych postaciach i zapamiętać, jakie mają atrybuty - poleca historyczka. - Niestety wiele postaci ma ten sam atrybut. 

Wenus albo Afrodyta pojawia się w malarstwie i rzeźbie bardzo często. Jednym z jej atrybutów są piękne długie włosy. - Tak samo piękna, bladolica, długowłosa będzie też Maria Magdalena, więc jeśli skupimy się tylko na jednym atrybucie to możemy łatwo pomylić postać - zwraca uwagę ekspertka. - Jeśli postać przedstawiona jest naga, w wodzie, w otoczeniu amorków - to będzie to Wenus. Maria Magdalena będzie miała dodatkowe atrybuty: naczynie z perfumami lub czaszkę na kolanach - dodaje. 

Mitologia - atrybuty bogów

Apollo - bóg sztuki i piękna poznamy po instrumentach muzycznych, harfie czy lirze. Może mieć na głowie wieniec laurowy. Często bywa pokazywany w otoczeniu muz.

- Drugą taką postacią jest Bahus, bóg płodności i wina - on będzie trzymał w dłoni puchar wina, albo będzie otoczony kiściami winogron - wyjaśnia Ewelina Chwiejda. - Polecam też zwraca uwagę na słynne pary z mitologii: Apollo i Dafne, Orfeusz i Eurydyka czy Wenus i Mars - dodaje. 

Biblia - święci i postaci biblijne

- Polecam skupić się na tych kluczowych postaciach. W Starym Testamencie to będzie np. Mojżesz, którego atrybutami są oczywiście tablice z dziesięcioma przykazaniami, ale także rogi, które wynikają z błędnego tłumaczenia Biblii, które na początku było źródłem dla artystów - podkreśla rozmówczyni Ady Janiszewskiej.

Dawid to zazwyczaj młody, silny mężczyzna z jakimś narzędziem do pokonania Goliata. - Najczęściej jest to miecz, proca czy kamień. Hioba w obrazach zobaczymy jako wychudzonego starca.

W Nowym Testamencie najważniejszymi postaciami będą Chrystus, Matka Boska i Jan Chrzciciel z krzyżem i barankiem u boku. 

Ewelina Chwiejdak poleca, by uczyć się kluczowych postaci. Najlepiej robić to oglądając obrazy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 23.04.2020

Godzina emisji: 11.49

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: Mona Lisa w VR i wyprawa za ocean

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 13:02
Dziś muzea zwiedzamy online. W ciekawych propozycjach prześcigają się galerie z całego świata. Ada Janiszewska poleca wyprawę do Luwru i za ocean. 
rozwiń zwiń